آخرین اخبارحقوقی

هنرمندی که درآمدی نداشته، نباید مالیات بدهد

ایرج راد، رییس هیات مدیره خانه تئاتر توضیحاتی درباره معافیت مالیاتی هنرمندان ارایه و تاکید کرد اگر هنرمندی به‌صورت غیرقانونی، ناچار به پرداخت مالیات شده است، جای شکایت برای او باز است.

به گزارش هفت‌گرد از ایران تئاتر، یکی از کارگردانان تئاتر اعلام کرد با وجود پرکردن اظهارنامه مالیاتی و با این‌که در دو سال گذشته نمایشی روی صحنه نبرده است، نه تنها مالیات برایش در نظر گرفته شده بلکه جریمه‌ای هم به‌عنوان تاخیر در پرداخت برایش تعیین کرده‌اند.

در این مورد ایرج راد، رییس هیات مدیره خانه تئاتر گفت: «بر اساس آخرین قانون، هنرمندانی که در طول سال مبلغ درآمدشان بالای 200 میلیون تومان باشد، موظف به پرداخت مالیات هستند که البته همین هم غیرقانونی است. چون بر اساس بند ل اصل 139 قانونی اساسی، فعالیت‌های هنری معاف از پرداخت مالیات هستند. با این‌حال در تازه‌ترین تصمیم‌گیری‌ها، مقرر شد اگر هنرمندی در طول سال بیش از 200 میلیون تومان درآمد داشت، قانون معافیت مالیاتی شامل حال او نشود.»

او اضافه کرد: «هنرمندان برای بهره‌مندی از قانون معافیت مالیاتی لازم است هر سال اظهارنامه بدهند. به محض اینکه یک بار اظهارنامه پر کردند، این ضرورت ایجاد می‌شود که هر سال اظهارنامه را پر کنند و مدارک خود را همچون قراردادهای کاری در آن بیاورند اما اگر هنرمندی یک سال فعالیتی نکرده باشد و اظهارنامه را نیز پر کرده باشد، مالیاتی که برایش در نظر گرفته شده، غیرقانونی است و می‌تواند شکایت کند.»

رییس هیئت مدیره خانه تئاتر خاطرنشان کرد: «هنرمندان اشخاص حقیقی هستند. در‌حالی‌که شرکت‌ها ثبت شده‌اند و میزان درآمد و هزینه‌هایشان قابل استخراج است ولی چنین چیزی در فعالیت‌های هنری وجود ندارد؛ بنابراین هنرمندان در اظهارنامه مالیاتی خود این موارد را اعلام می‌کنند و لازم است هر قراردادی را که می‌بندند در اظهار‌نامه خود قید کنند. اگر چنین نکنند، وزارت دارایی از طریق قراردادهای پروژه‌های هنری می‌تواند به این اطلاعات دست پیدا کند.»

راد تاکید کرد: «اگر کسی درآمدی نداشته و برگه اظهار نامه خود را هم پر کرده باشد، حق ندارند از او مالیات بگیرند و این مسئله قابل پیگیری و شکایت است.»

او خاطرنشان کرد: «هر یک از هنرمندان تئاتر که دچار این مشکل شده‌اند و مستندات داشته باشند، می‌توانند با ارائه مستندات خود از طریق شورای داوری خانه تئاتر، شکایت کنند و حتما رسیدگی خواهد شد.»

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا