آخرین اخبارسلامت

با راه رفتن، به اندازه یک لاک‌پشت عمر کنیم!

حتماً میدانید که نشستن برای مدت طولانی می‌تواند باعث کند شدن گردش خون، افزایش خطر بیماری‌های قلبی، دیابت و دیگر بیماری‌های مزمن شود. اما حتی با یک پیاده‌روی کوتاه نیز می‌توانید با این تاثیرات زیانبار نشستن مقابله کنید.

به گزارش هفت‌گرد، به نقل از فرادید از Prevention، می‌خواهید بدانید بهترین ورزش برای داشتن آینده‌ای سالم و طولانی چیست؟ لازم نیست سراغ یک باشگاه ورزشی لوکس یا یک مربی گران‌قیمت بروید. تحقیقات روز به روز بیش از پیش نشان می‌دهند که بهترین راه برای داشتن عمری دراز و باکیفیت، به پا کردن یک جفت کتانی و پیاده‌روی کردن است. حتی لازم نیست که ساعت‌ها صرف راه رفتن کنید تا نتایجش را ببینید. به‌راحتی می‌شود با پیاده‌روی به اندازه یک لاکپشت عمر کرد!

نتایج تحقیقی، نشان داده است که راه رفتن به مدت حتی 11 دقیقه در روز می‌تواند دو سال طول عمر شما را افزایش دهد. تحقیقات دیگر نشان داده است، که جایگزین کردن یک ساعت نشستن با یک ساعت راه‌رفتن، می‌تواند تا 14 درصد از احتمال مرگ زودهنگام بکاهد. این موضوع به این معنی است که 9 سال بیشتر زندگی خواهید کرد.

اگر هنوز انگیزۀ پیاده‌روی را پیدا نکرده‌اید و به دلایل بیشتری نیاز دارید، در زیر با فواید بیشتری از این ورزش ساده آشنا خواهید شد:

راه رفتن با آسیبهای ناشی از نشستن مقابله می‌کند

حتماً می‌دانید که نشستن برای مدت طولانی می‌تواند باعث کند شدن گردش خون، افزایش خطر بیماری‌های قلبی، دیابت و دیگر بیماری‌های مزمن شود. اما حتی با یک پیاده‌روی کوتاه نیز می‌توانید با این تاثیرات زیانبار نشستن مقابله کنید.

پژوهشگران در تحقیقی به این نتیجه رسیده‌اند که کسانی که 6 ساعت پشت میز می‌نشینند، دچار کاهش جریان خون در پاهایشان می‌شوند. اما تنها 10 دقیقه پیاده‌روی می‌تواند اثرات منفی این موضوع را خنثی کند.

برای رسیدن به فواید بیشتر، هر یک ساعت، با پاهای‌تان حرکات کششی انجام دهید. همچنین هر یک ساعت بایستید و حداقل دو دقیقه پیاده‌روی کنید.

راه رفتن قلب‌تان را بیمه می‌کند

راه رفتن ضربان قلب‌تان را بالا برده و با هر قدم این عضو حیاتی را تقویت می‌کند. همچنین با راه رفتن می‌توانید از استرس زندگی‌تان کم کنید. راه رفتن تقریباً در حد دویدن می‌تواند از قلب‌تان محافظت کند. پژوهشگران هاروارد دریافته‌اند که پیاده‌روی به مدت 3 ساعت در هفته می‌تواند احتمال مرگ بر اثر حملۀ قلبی یا مشکلات عروقی را تا 35 درصد کاهش دهد.

شما را در مسیر رسیدن به وزن مناسب قرار می‌دهد

با یک ساعت پیاده‌روی فرز می‌توانید 460 کالری بسوزانید. بدین ترتیب پیاده‌روی سلاحی موثر برای لاغر شدن هم هست. علاوه بر این، راه‌رفتن نوع مضر چربی را هدف قرار می‌دهد. پیاده‌روی منظم می‌تواند به کاهش دور شکم و افزایش حساسیت به انسولین که دو پیش‌زمینۀ ابتلا به دیابت هستند، کمک کند. تحقیقات نشان داده که پیاده‌روی روزانه 30 دقیقه‌ای می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را تا 30 درصد کاهش دهد.

پیاده‌روی به بدن کمک می‌کند تا دی‌ان‌ای شما را ترمیم کند

پیاده‌روی و دیگر اشکال ورزش می‌تواند به کند شدن روند پیری کمک کند. در تحقیقی که در دانشگاه سارلند آلمان انجام شده، پژوهشگران دریافتند که پیاده‌روی منظم میزان فعالیت تلومراس را افزایش می‌دهد. تلومراس آنزیمی است که به بدن کمک می‌کند تا دی‌ان‌ای خود را ترمیم کند. این تاثیر به شما کمک می‌کند تا عمر طولانی‌تری داشته باشید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا