آخرین اخبارسلامت

چالش‌های صنعت داروسازی بعد از اجرای طرح دارویاری

نایب رئیس دوم سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، نسبت به چالش‌های صنعت داروسازی کشور بعد از اجرای طرح «دارویار»، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش هفت‌گرد به نقل از مهر،هاله حامدی‌فر، گفت: مهم‌ترین چالش طرح دارویاری، عدم تأمین به موقع بودجه است و اینکه نتوانیم تأمین مالی درست را برای صنعت داروسازی کشور انجام دهیم.

او افزود: واقعیت امر این است که صنعت داروسازی کشور بعد از اجرای طرح دارویاری و آزاد شدن نرخ ارز، با چالش‌های زیادی مواجه شده است. اولاً در خیلی از داروها به خصوص داروهای بیماران خاص، افزایش قیمت مطابق با افزایش نرخ ارز و تورم اتفاق نیفتاده که سازمان غذا و دارو قول داده که این موضوع را اصلاح کند.

حامدی‌فر ادامه داد: ما منتظر هستیم و اگر خیلی زود این موضوع اصلاح نشود، در زمینه تأمین داروهای بیماران خاص و داروهای «های تک» به مشکل خواهیم خورد.

او افزود: تا کنون در مورد تأمین داروهای تولید داخل بیماران خاص مشکل کمبود نداشته‌ایم، اما اگر مشکلات پیش روی طرح دارویاری اصلاح نشود، مسلماً با کمبود مواجه خواهیم شد.

نایب رئیس دوم سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران تاکید کرد: از طرف دیگر، موضوع تأمین مالی و سقف تسهیلات در بانک‌ها است که کاهش پیدا کرده و باید اصلاح شود. بحث مالیات بر ارزش افزوده نیز یکی دیگر از چالش‌های تولید کنندگان دارو است.

حامدی‌فر توضیح داد: ارزش افزوده تمامی کالاهای اساسی برای ترخیص از گمرکات، از ۹ درصد به یک درصد رسیده اما دارو از این امر مستثنی و خارج شده که این موضوع، هزینه بسیار زیادی را به شرکت‌های دارویی داخلی تحمیل می‌کند؛ به‌طوری که خیلی از سفارشات را شرکت‌ها ترخیص نکرده‌اند و به همین دلیل، دچار کمبود مواد اولیه دارویی شده‌ایم.

او با تاکید بر این موضوع که دارویاری طرح بسیار خوبی است، تصریح کرد: ولی باید هر چه زودتر، وزارت صمت، سازمان غذا و دارو و سازمان برنامه و بودجه، یک گپ آنالیز را با درگیر کردن ذی‌نفعان انجام دهند و مشکلات طرح را که در مسیر اجرا ایجاد شده و یا مشکلاتی که دیده نشده بود و می‌تواند طرح دارویاری را با شکست مواجه کند، هر چه سریع‌تر اصلاح کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا