آخرین اخبارسینما

اصفهان شرط‌های برگزاری جشنواره فیلم کودک را پذیرفته است؟

دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم‌ کودک و نوجوان خبر داد که شرایط سازمان سینمایی برای میزبانی این رویداد شهرداری اصفهان و سایر شهرهای متقاضی اعلام شده و فعلا شهردار اصفهان کلیات این شرایط اعلامی را پذیرفته‌ است.

به گزارش هفت‌گرد، چندی قبل نشست‌هایی تخصصی برای آسیب‌شناسی جشنواره فیلم‌ کودک و نوجوان و نیز محل برگزاری این رویداد بین‌المللی در بنیاد سینمایی فارابی برگزار شده بود که جواد هاشمی به‌عنوان یکی از حاضران این نشست‌ها نسبت به میزبانی اصفهان در دوره‌های اخیر انتقاد داشت. این مسئله گمانه‌زنی برای تغییر شهر محل برگزاری جشنواره فیلم کودک و نوجوان را که به هر حال با نام اصفهان گره خورده، بیشتر کرد ولی با مذاکره‌های اخیر به نظر می‌رسد فعلا خبری از جابه‌جایی این جشنواره نیست، هرچند شروط اعلام شده از طرف سازمان سینمایی هم خبری نشده است.

 سید مهدی جوادی در جلسه هماهنگی سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان که با حضور نماینده شهرداری اصفهان برگزار شد، ضمن تشریح مدل برگزاری جشنواره سی‌وپنجم بر لزوم حمایت همه دستگاه‌ها و نهادها از سینمای کودک تاکید کرده و گفته است: برای دوره سی‌وپنجم، ناظر به اتمام دوره چهارساله تفاهم‌نامه با شهرداری اصفهان و همچنین رویکردهای جدید سازمان سینمایی، شرایطی برای میزبانی داشتیم که به شهرداری اصفهان و سایر شهرهای متاقضی اعلام شد، اما به علت سبقه برگزاری این جشنواره در اصفهان بی‌شک تمایل داشتیم این جایگاه و اولویت برای اصفهان حفظ شود. شهردار اصفهان هم کلیات این شرایط اعلامی را پذیرفته‌اند.

او افزود: در مورد جزئیات امروز جمع‌بندی‌هایی خواهیم داشت که در صورت حصول نتیجه به سمت توافق نهایی پیش خواهیم رفت. البته در طرح‌ریزی جشنواره حتما بر استفاده حداکثری از ظرفیت همه استان‌ها تاکید داریم.

طبق گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، مدیرعامل این بنیاد با اشاره به فیلمنامه‌هایی که در حوزه کودک و نوجوان به این بنیاد ارائه شده است گفت: از ابتدای سال جاری مجموع فیلمنامه‌های قبلی و تازه ارائه‌شده در این حوزه را با دقت و توسط کارشناسان و مشاوران متعدد بررسی کرده‌ایم که از مجموع حدود ٢٠ فیلم‌نامه، تنها کمتر از پنج فیلمنامه موفق به کسب شاخص‌های فارابی شدند.

او با بیان اینکه در بررسی فیلم‌نامه ها، هم ساختار وهم محتوا مهم است، افزود: ما در سینمای کودک و نوجوان علاوه بر اینکه با ضعف فیلم‌نامه مواجه هستیم، کارگردانان با سابقه هم به نسبت گذشته، دیگر کمتر تمایل به فیلم‌سازی در این حوزه دارند.

 جوادی با بیان دغدغه‌های درست و به‌جای فیلمسازان حوزه کودک و نوجوان در نبود حمایت‌های لازم در عرصه سینمای کودک، ضمن تاکید بر لزوم کمک و همراهی تمامی نهادهای متولی در راستای احیای سینمای کودک و نوجوان گفت: تحقق این امر در گرو تغییر نگاه و رویکرد همه دستگاه‌های متولی امر، در مهم و جدی گرفتن سینمای کودک و نوجوان است. فعالان و دغدغه‌مندان سینمای کودک و نوجوان از شرایط حاکم بر این حوزه  گله‌مند هستند و گله‌ آنها هم به‌حق است. نباید فراموش کرد حتی به لحاظ ظرفیت‌سنجی سینمای ایران هم متاسفانه این گونه از سینما همواره در اولویت‌های چندم در بودجه‌ها و برنامه‌ها بوده و سال به سال از بودجه‌ و توجهات آن کاسته شده است اما ما با همه این محدودیت‌ها در دوره جدید توجه ویژه‌تری به این عرصه داریم، گرچه فاصله وضع موجود تا وضع مطلوب بسیار زیاد است و باید تلاش‌ها را مضاعف کنیم.

 مدیرعامل فارابی با اشاره به اینکه جشنواره می‌بایست مولد و در مسیر توسعه و ارتقا کمی‌- کیفی سینمای مخاطب‌محور و متعالی کودک و نوجوان باشد، گفت: برگزارکردن جشنواره به هر قیمت و ساخت فیلم‌های جشنواره‌ای که حتی اکران رایگان آن‌ها هم نمی‌تواند مخاطب را به سالن‌های سینما بکشاند کار سختی نیست و با یک سهل‌گیری می‌شود آمار خوبی از این‌دست تولیدات ایجاد کرد، که نتیجه آن جز یک عدد برای رسانه‌ها و گزارش برای بایگانی نخواهد بود. اما چنین جشنواره‌هایی و چنین تولیداتی هیچ عایده‌ای برای سینما ومخاطبان کودک و نوجوان نخواهد داشت.

جوادی افزود: ما نسبت به محصولی که قرار است در سبد مصرف فرهنگی کودکان‌مان قرار گیرد حساس هستیم و با وسواس عمل خواهیم کرد و از این رو سهل‌انگارانه از کنار فیلم‌نامه‌ها و آثار نخواهیم گذشت، در عین حال چترحمایتی فارابی از تولید آثار سینمایی کودکان و نوجوانان گسترده، جدی و فراگیر است، ولی شرط ورود به این چتر، متن و فیلم‌نامه خوب است. ما در حمایت از تولید آثار، متن فیلمنامه و توان عوامل تولید را ارزیابی می‌کنیم و با فرامتن، حواشی، توصیه، ادعا و فشارها کاری نداریم.به زودی همزمان با اعلام فراخوان جشنواره، فراخوان حمایت از آثار سینمایی کودک و نوجوان و شاخص‌های حمایتی خود را نیز اعلام خواهیم کرد.

مدیرعامل فارابی در پایان این نشست با اشاره به طراحی ساز و کار حمایتی از تولیدات کودک و نوجوان همزمان با جشنواره سی‌وپنجم، از تشریح مکانیزم سازوکار حمایتی جدید تولیدات کودک و نوجوان همزمان با برگزاری جشنواره خبر داد. این نشست در راستای نشست‌های برنامه‌ریزی جشنواره سی‌وپنجم در بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد که محوریت آن بررسی شرایط میزبانی شهر اصفهان بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا