آخرین اخبارسلامت

ورود رئیس عدلیه به موضوع مهاجرت پرستاران

پرستاران در همه مقاطع زمانی در حال مجاهدت هستند اما در برخی مقاطع همچون دوران کرونا، این مجاهدت‌ها بروز و ظهور بیشتری می‌یابد. در دوران کرونا، پرستاران در صف اول مبارزه با این بیماری و خدمت به مردم بودند.

به گزارش هفت‌گرد از مرکز رسانه قوه قضائيه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، امروز (سه‌شنبه هشتم شهریور) در دیدار با اعضای شورای عالی نظام پرستاری، ضمن اشاره به مجاهدت‌های پرستاران کشور در دوره شیوع بیماری کرونا، صمیمانه از خدمات و زحمات این قشر پرتلاش قدردانی به عمل آورد و یاد و خاطره شهدای مدافع سلامت را گرامی داشت.

رئیس قوه قضائيه با بیان اینکه پرستاران در دوران کرونا در صف اول مبارزه با این بیماری و خدمت به مردم بودند، گفت: پرستاران در همه مقاطع زمانی در حال مجاهدت هستند اما در برخی مقاطع همچون دوران کرونا، این مجاهدت‌ها بروز و ظهور بیشتری می‌یابد.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه آنطور که باید و شاید، جایگاه و ارزش کار پرستاران در اذهان عموم مردم و تعدادی از مسئولان، روشن و مبرهن نیست، خطاب به اعضای شورای عالی نظام پرستاری تصریح کرد: ضرورت دارد خود شما متولیان نظام پرستاری نسبت به تبیین ارزشمندی جایگاه پرستاری و ارزش کار پرستاران در جامعه کوشا باشید.

رئیس عدلیه با اشاره به عنایات و توجهات مقام معظم رهبری به ارزش کار و جایگاه والای پرستاران و مدافعان سلامت کشور، گفت: مقام معظم رهبری نسبت به جایگاه و ارزش کار دست‌اندرکاران و فعالان جامعه پرستاری شناخت بالایی دارند و بر همین مبنا حمایت‌های خوبی را از این قشر پرتلاش به عمل می‌آورند؛ چنانچه همین شناخت و حمایت‌ها را همه مسئولان و متولیان ذیصلاح در حوزه پرستاری داشتند، طبعاً به گونه‌ای دیگر در قبال این قشر عمل می‌شد.  

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با تبیین وجوه مختلف ارزش کار پرستاران، اظهار داشت: یک پرستار صرفاً به درمان جسمی بیمار کمک نمی‌کند بلکه در تقویت روحیه او نیز نقش ایفا می‌کند و با مسئولیت‌شناسی و اخلاق‌مداری خود، زمینه آسوده‌خاطری بستگان و همراهان بیمار را هم فراهم می‌آورد؛ از سویی دیگر، نحوه عمل پرستاران بر بالین یک بیمار، واجد اثرات تربیتی و فرهنگی نیز می‌باشد.

رئیس قوه قضائيه با اشاره به ضرورت تامین نیازها و رسیدگی به خواسته‌های قشر پرتلاش و زحمتکش پرستار، گفت: پرستاری در زمره مشاغلی است که به‌صورت مستقیم با سلامت جسمی و روحی افراد جامعه سروکار دارد و شاغلین این حوزه باید تمرکز حواس بالایی داشته باشند، لذا قشر پرستار نباید با مخاطرات دیگری در زندگی خود مواجه باشند وبه آنها اضطراب و تنش تحمیل شود.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به سخنان اعضای شورای عالی نظام پرستاری درخصوص عدم اجرای کامل برخی قوانین این حوزه از جمله قانون «ارتقاء بهره‌وری کارکنان بالینی نظام سلامت»، اظهار داشت: یکی از اولویت‌های کاری سازمان بازرسی را نظارت بر حُسن اجرای همه قوانین مصوب و ابلاغ شده در همه دستگاه‌ها تعیین کرده‌ام و تاکید دارم در این خصوص نباید به صرف تذکر اکتفا شود، لذا شما دست‌اندرکاران نظام پرستاری نیز قوانین اجرا نشده یا کامل اجرا نشده حوزه کاری خود را، هم به صورت مکتوب و هم در قالب برگزاری جلسه، به رئیس سازمان بازرسی ارائه دهید تا پیگیری‌های لازم به عمل آید.

رئیس عدلیه همچنین با اشاره به مطالبی که اعضای شورای عالی نظام پرستاری درخصوص برخی مسائل مطروحه حوزه کاری خود در دیوان عدالت اداری بیان کردند، گفت: گلایه و انتقاداتی را که مرتبط با قوانین حوزه کاری پرستاری در دیوان عدالت اداری مطرح کرده‌اید، جمع‌بندی کرده و به رئیس حوزه ریاست قوه قضائیه ارائه دهید تا وی پس از دریافت گزارش از دیوان عدالت اداری و تشکیل جلسات مشترک با مسئولان دیوان، نسبت به پیگیری و حل آنها اقدام کند اگر موضوع هم در مدت زمان مشخصی به نتیجه نرسید مجددا شخصا پیگیری خواهم کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه به اعضای شورای عالی نظام پرستاری پیشنهاد کرد با توجه به موعد در پیش بودن تدوین «برنامه هفتم توسعه» مطالب و موضوعات مدنظر خود را جهت ارتقاء وضعیت پرستاری در کشور برای لحاظ در قانون به مسئولان و دست‌اندرکاران ذیربط در هر سه قوه ارائه دهند.اشاره محسنی اژه‌ای به ارزش و سختی کار پرستاری در همه مقاطع زمانی و تبلور این موضوع در دورانی نظیر شیوع کرونا و جنگ .

محسنی‌اژه‌ای همچنین در مورد مهاجرت کادر درمان افزود: عموماً خیلی از افراد  تمایلی به ترک وطن ندارند؛ اما چنانچه مراعات شخصیت آنها نشود و آنها در اداره زندگی خود با مشکل مواجه شوند، به هر ترتیب صبرشان لبریز می‌شود و ممکن است برخلاف میل خود، جلای وطن کنند؛  باید با سلسله اقدامات و راهکارهایی در راستای حمایت از پرستاران، جلوی این قضیه گرفته شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا