آخرین اخبارمحیط زیست

ایجاد بانک نمونه‌های سلولی حیات وحش توسط مرکز ذخایر ژنتیکی

تفاهم‌نامه‌ای برای ایجاد بانک نمونه‌های سلولی حیات وحش و تحویل نخستین نمونه‌های سلولی یوزپلنگ ایرانی بین سازمان حفاظت از محیط زیست و مرکز ذخایر ژنتیکی منعقد شد.

به گزارش هفت‌گرد به نقل از مرکز ذخایر ژنتیک، در راستای مطالعه، شناسایی و حفاظت از منابع ژنتیکی کشور و بهره‌مندی متقابل از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های علمی و پژوهشی، تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران و سازمان حفاظت محیط زیست -معاونت محیط زیست طبیعی- منعقد شد.

حسن اکبری معاون محیط زیست طبیعی وتنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در این مراسم گفت: در حوزه محیط زیست ۷۰ درصد جمعیت گونه برجسته‌ای مثل آهو را از دست داده‌ایم و آن چیزی که ارزشمند است تنوع درون جمعیتی یک گونه است. یک نواختی درون جمعیتی بعضی گونه‌ها باعث شده که نتوانیم بعضی گونه‌ها را نجات دهیم.

اکبری افزود: در محیط زیست هم تقریبا کمتر از دو دهه است که به سمت ژنتیک حفاظت رفته‌ایم و باید در حوزه بعضی مسائل ژنتیکی هم وارد مقوله حفاظت ژنتیک شویم.

او تصریح کرد: تا حدی که امکان دارد باید منابع ژنتیکی کشور را ذخیره کنیم ودر سطح وسیعی سعی کنیم که فعالیت‌ها را در بخش ژنتیکی انجام بدهیم.

اکبری خاطر نشان کرد: سعی ما بر آن است که نمونه‌هایی که دریافت خواهیم کرد را برای نگهداری به این مرکز ارسال کنیم.

او عنوان داشت: سازمان حفاظت محیط زیست دستگاه اجرایی نظارتی بوده و نیاز است که دو دستگاه با نشست‌های فنی همکاری‌ها را گسترش بدهند تا در حفاظت از منابع زیستی کشور بتوانیم موفق‌تر عمل کنیم.

معاون محیط زیست طبیعی وتنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: هدف از انعقاد این تفاهم‌نامه، همکاری در زمینه شناسایی، حفاظت و احیای منابع ژنتیکی، بهره‌مند شدن از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های متقابل دو دستگاه از قبیل: منابع انسانی، امکانات آزمایشگاهی، کارگاهی، کتابخانه‌ای، بانک‌های اطلاعاتی، نمونه‌های زیستی و فضای فیزیکی است.

اکبری اظهار داشت: ارتقاء دانش و آگاهی طرفین در زمینه حفاظت از منابع ژنتیکی، فراهم نمودن امکان دسترسی و دستیابی به اطلاعات مرتبط طرفین برای کارشناسان از دیگر موارد این تفاهم نامه است.

او گفت: اقدامات مشترکی مانند ایجاد بانک نمونه های سلولی حیات وحش کشور، انجام طرح‌های تحقیقاتی مشترک درخصوص حفاظت و احیای گونه‌های گیاهی و جانوری در معرض تهدید کشور در طول مدت این تفاهم‌‌نامه اجرا خواهد شد.

دکتر رضا آذربایجانی، سرپرست مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران ضمن ابراز خرسندی از آغاز همکاری های دو مجموعه گفت: بین سازمان حفاظت محیط زیست و این مرکز قبلا تعاملاتی وجود داشت، ولی ما علاقمند به توسعه همکاری‌ها با این سازمان با توجه به هدف مشترکی که در زمینه حفاظت ازذخایر زیستی وجود دارد، هستیم.

او در ادامه افزود: شکل گیری این مرکز براساس نیاز جامعه بزرگ زیست فناوری و کمبودهایی که در کشور در این زمینه وجود داشت براساس دستور مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به جهاددانشگاهی انجام پذیرفت. و به همین منظور بانک‌های زیستی چهارگانه مرکز براساس استانداردهای بین‌المللی برای تهیه و ارایه نمونه‌های زیستی و حفاظت از آنها راه‌اندازی شد. این مرکز که در پانزدهمین سال فعالیت خود قرار دارد توانسته است نمونه های زیستی استاندارد و شناسنامه‌دار با کمترین هزینه را در اختیار محققان قرار دهد.

آذربایجانی همچنین بیان کرد: در این مرکز کلکسیون‌های متعدد و ارزشمند از نمونه‌های جانوری، گیاهی و میکروارگانیسم‌ها مانند گاو گلپایگانی، سیستانی، اسبچه خزری تا پلنگ ایرانی وجود دارد که بسیاری از موارد اشاره شده در معرض خطر انقراض شدید هستند و یا در حوزه گیاهی نمونه‌های ارزشمندی از سراسر کشور جمع آوری و در بانک گیاهی این مرکز نگهداری می‌شود.

سرپرست مرکز ضمن تاکید به لزوم همکاری دستگاه های ذیربط جهت حفاظت از ذخایر زیستی و ژنتیکی کشور گفت: حفظ و نگهداری این ذخایر ارزشمند یک وظیفه ملی است و این مرکز با توجه به امکانات و توانمندی‌هایی که دارد از هرگونه همکاری با سازمان‌ها و ارگان‌ها در این امر خطیر استقبال می‌کند.

او افزود: هزینه حفاظت از ذخایر زیستی با استانداردترین روش‌ها و کنترل کیفی‌های لازم بسیار بالا است. لذا این امر نیازمند هم افزایی با مراکز و سازمان‌های دست اندار کار است و سازمان حفاظت محیط زیست که یکی از متولیان مهم حفاظت از ذخایر زیستی است در بسیاری از زمینه‌ها می‌تواند به این مرکز کمک کند.

سرپرست مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران اذعان کرد: علاوه بر موضوع حفاظت یکی از مواردی که مورد تاکید سازمان حفاظت محیط زیست و بندهای تفاهم‌نامه نیز است احیای گونه‌های گیاهی و جانوری در معرض تهدید کشور همچون یوزپلنگ ایرانی، گوزن زرد ایرانی، گورخر آسیایی، فوک دریای خزر، هوبره، پلنگ، خرس سیاه آسیایی، تمساح پوزه‌کوتاه (گاندو) و … است.

او بیان کرد: بحث احیای دام‌های بومی مانند گاو گلپایگانی در بانک سلول‌های انسانی و جانوری مرکز از سال‌های گذشته آغاز شده است و آمادگی در این زمینه نیز وجود دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا