آخرین اخبارمیراث فرهنگی و گردشگری

 پیدا شدن آثار تاریخی غرق‌شده در پی خشکسالی اسپانیا

خشکسالی شدید در اسپانیا باعث شده است یک سازه سنگی عظیم و یک کلیسای تاریخی غرق‌شده دوباره آشکار شوند.

به گزارش هفت‌گرد و به نقل از گاردین، یک سازه سنگی عظیم و کلیسای تاریخی که قدمتش به قرن‌ها پیش باز می‌گردد، از جمله آثار تاریخی غرق‌شده‌ای هستند که با تداوم خشکسالی شدید و کاهش سطح آب در اسپانیا، بار دیگر در معرض دید قرار گرفته‌اند.

بر اساس آمارهای ماه اوت وزارت محیط‌زیست اسپانیا، مخزن‌های آب در اسپانیا که آب لازم برای شهرها و زمین‌های کشاورزی را فراهم می‌کنند، اکنون ۳۶ درصد از ظرفیت همیشگی را در اختیار دارند.

کاهش سطح آب مخزن در منطقه «اکسترمادورا» واقع در غرب اسپانیا باعث آشکار شدن یک سازه سنگی مدور متعلق به ماقبل تاریخ شده است که در شرایط عادی زیر آب پنهان است.

این سازه سنگی که با نام «استون‌هنج اسپانیایی» شناخته می‌شود، از ده‌ها تخته سنگ عظیم تشکیل شده است که در کنار یکدیگر سازه‌ای دایره‌ای شکل را به وجود آورده‌اند. «استون‌هنج اسپانیایی» نخستین‌بار در سال ۱۹۲۶ میلادی توسط باستان‌شناسان کشف شد، اما این محوطه با ساخت سد در سال ۱۹۶۳ زیر آب رفت. حالا این سازه‌ سنگی که گمان می‌رود به قرن پنج‌هزار پیش از میلاد تعلق داشته باشد به یکی از مقاصد گردشگری اسپانیا تبدیل شده است.

 پیدا شدن آثار تاریخی غرق‌شده در پی خشکسالی اسپانیا- هفت گرد
 پیدا شدن آثار تاریخی غرق‌شده در پی خشکسالی اسپانیا

در منطقه «کاتالونیا» نیز کاهش سطح آب ویرانه‌های یک کلیسای قرن یازدهمی را آشکار کرده که معمولا به همراه سایر نقاط دهکده «Sant Roma de Sau» زیر آب پنهان شده است. این دهکده نیز در دهه ۶۰ میلادی و در پی ساخت سدی در نزدیکی آن غرق شد.

با انتشار تصاویر آشکار شدن این مکان در فضای مجازی و گزارش‌های تلویزیونی، جمعیت قابل‌توجهی از گردشگران به رستوران‌های دیگر دهکده نزدیک به این مکان رونق داده‌اند.

بحران اقلیمی باعث شده است بخش‌هایی از اسپانیا به خشک‌ترین وضعیت در بیش از هزار سال اخیر برسند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا