آخرین اخبارشهری

مافیای پسماند جلوتر از دولت؛ فعال کردن کمیته نظارتی در کارگروه ملی

مدیرکل دفتر مشارکت مردمی و مسؤلیت اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست نقش آموزش و حمایت مسئولین را در مدیریت پسماند بسیار مهم ارزیابی کرد.

به گزارش هفت‌گرد، سید ابوالقاسم موسوی در خصوص عدم حمایت از استارت‌آپ‌های حوزه پسماند گفت: معتقدم در حوزه پسماند هنوز مافیا جلوتر از دولت حرکت می‌کند.

او ادامه داد: پسماند در کشور یعنی پول و این طلای کثیف عدد و رقم‌های بسیار بالایی را در سطح کشور جابه‌جا می‌کند. به‌طور مثال خبرهایی شنیدم از اینکه در تهران سالانه ۸ هزار میلیارد تومان درآمد پسماند است.

موسوی افزود: کوتاهی دولت و متولیان اصلی پسماند باعث بروز سردرگمی در بین کسانی شده که علاقه‌مند هستند در این حوزه فعالیت کنند. بنده به‌عنوان یکی از مسئولین می‌خواهم که مردم از پسماند و زباله نفع ببرند؛ یعنی تفکیک زباله از مبدا داشته باشند. اینکه بدانند باید کمتر زباله تولید کنند، اینکه بدانند چطور زباله تولیدی شیرابه کمتری داشته باشد. این آموزش‌ها در حال داده شدن است؛ اما نکته اساسی اینجاست که یک جایی وجود ندارد که تمام این ایده‌ها جمع‌آوری شود و به‌عنوان نخ تسبیح عمل کند. تمام کسانی که در این حوزه در حال فعالیت هستند غفلت کردند.

مدیرکل دفتر مشارکت مردمی و مسئولیت اجتماعی گفت: ما می‌توانیم از طریق طرح مدیریت اجتماعی در خیلی از روستاها مشکل پسماند را حل کنیم. در شهر هم همین نرم افزارهای جمع‌آوری پسماند باعث بازیافت درست می‌شود.

موسوی ادامه داد: ما در کارگروه ملی پسماند طرح موضوع خواهیم کرد و امیدوارم کمیته‌ای که در این خصوص وجود دارد را فعال کنیم و ایده‌ها آنجا جمع شوند و یک کار متمرکز به‌صورت مردمی انجام شود.

او در پاسخ به سوال نحوه همکاری شما با معاونت علمی ریاست جمهوری برای حمایت از استارت‌آپ‌ها افزود: متولی زباله سازمان شهرداری و دهیاری است و ما ناظر بر قانون پسماند هستیم. برای همین در کارگروه ملی پسماند حتماً در این کار ورود خواهیم کرد و برای نظارت این کمیته را تشکیل خواهیم داد. امیدوارم به زودی این اتفاق بیفتد و در اولین جلسه کارگروه ملی پسماند این موضوع را مطرح خواهیم کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا