شهری

حل معضل افزایش سگ‌های ولگرد با عقیم‌سازی

مدیرکل دامپزشکی استان چهارمحال و بختیاری گفت: بحث عقیم‌سازی سگ‌های ولگرد مطرح شده است اما این طرح‌ها نیازمند حمایت و بودجه است.

به گزارش هفت‌گرد، محمد اسدی مدیرکل دامپزشکی استان چهارمحال و بختیاری در مراسم امضای تفاهم‌نامه میان سازمان محیط زیست و اداره کل دامپزشکی و منابع طبیعی استان چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه بیماری‌های دام ممکن است آسیب‌های جبران‌ناپذیری برای محیط زیست دارد، گفت: علاوه بر خسامحیط زیست رات اقتصادی، بیماری حیوانات حتی حیوانات وحشی، ممکن است به حیوانات اهلی و مردم منتقل شود.

اسدی با تاکید بر اینکه همکاری‌ها میان نهادهای فعال در حوزه محیط زیست می‌تواند خسارات و تلفات را تا حد زیادی کاهش دهد، گفت: اگر همکاری‌ها در سراسر کشور رخ داده بود؛ تلفاتی که در میانکاله داشتیم؛ کاهش می‌یافت.

او با بیان اینکه سازمان دامپزشکی، سازمان حفاظت از محیط زیست و سازمان منابع طبیعی سه ضلع حفاظت از محیط زیست کشور است؛ گفت: حیوانات وحشی در محیط زیست هستند و گشت‌های مشترک می‌تواند در کنترل بیماری‌های حیوانات اهلی و وحشی مؤثر باشد.

اسدی با بیان اینکه تعداد سگ‌های ولگرد همچنان در حال افزایش است، گفت: این موضوع تا زمانی که فکر جدی برای آن نکنیم حل نمی‌شود؛ بحث معدوم‌سازی سگ‌ها سال‌ها قبل مطرح بود که انجمن مدافعان حیوانات مانع از آن شد؛ پس از آن بحث عقیم‌سازی سگ‌های ولگرد مطرح شده است اما این طرح‌ها نیازمند حمایت و بودجه است.

گفتنی است مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان محیط زیست و اداره کل دامپزشکی و اداره کل منابع طبیعی استان چهارمحال و بختیاری صبح امروز در مجتمع آفتاب تالاب چغاخور و در حاشیه تور رسانه‌ای خبرنگاران محیط زیست سراسر کشور برگزار شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا