آخرین اخبارمحیط زیست

نقش مهم سازه‌های آبخیزداری تهران در کاهش قدرت تخریب سیلاب اخیر

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران بر نقش چشمگیر سازه‌های آبخیزداری در کاهش قدرت تخریب سیلاب‌های اخیر تاکید کرد.

به گزارش هفت‌گرد، محمد فرامرز با تاکید بر نقش چشمگیر سازه‌های آبخیزداری در کاهش قدرت تخریب سیلاب‌های اخیر اظهارکرد: حوضه‌های آبخیز استان تهران به مساحت یک میلیون و ۴۳۷ هزار و ۶۱۸ هکتار از شمال به حوضه آبریز هراز- نکا دریای مازندران و از شرق و جنوب شرقی به حوضه آبریز کویر مرکزی و از غرب و جنوب غرب به حوضه آبریز دریاچه نمک محدود می‌شود.

او افزود: از مساحت کل حوزه‌های آبخیز استان، یک میلیون و ۱۹۰ هزار و ۳۰۴ هکتار مطالعات تفصیلی- اجرایی و در سطح ۷۷۸ هزار و ۲۲۳ هکتار انواع اقدامات اجرایی مکانیکی، بیولوژیکی، بیومکانیکی و مدیریتی آبخیزداری و آبخوانداری انجام‌ شده است که تا انتهای سال ۱۴۰۰، بالغ بر ۵۰۰۰ سازه آبخیزداری (سنگی ملاتی، گابیونی و غیره) معادل ۵.۲ میلیون متر مکعب در سطح حوزه‌های آبخیز استان تهران اجرا شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران فرامرز گفت: با عنایت به بارش‌های سنگین مرداد ماه سال‌جاری در سطح استان، اثربخشی مثبت عملیات آبخیزداری در حوضه‌های آبخیز استان سبب کاهش چشمگیر خسارات‌های مالی و جانی آبخیزنشینان شد. در همین راستا بر اساس آمارهای موجود از ۱۵۱ میلیون مترمکعب بارش رخ داده در حوزه‌های آبخیز استان، طی بازدیدها و بررسی‌های به عمل آمده، سازه‌های اجرا شده سبب استحصال رواناب‌های سطحی در حدود ۳۱ میلیون مترمکعب در ۱۱ شهرستان تابعه شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا