فناوری اطلاعات

ارتباط زیر آب غواصان به کمک تکنولوژی گسترده‌تر می‌شود

این دستگاه با ارسال و دریافت بسامدهای صوتی از یک دستگاه به دستگاه دیگر کار می‌کند و می‌تواند تا فاصله ۱۰۰ متری عمل کند.غواصان پس از بارگذاری این برنامه، فقط باید اطمینان حاصل کنند که یک گوشی هوشمند با قابلیت ضد آب مناسب، یا یک قاب گوشی ضد آب دارند.

به گزارش هفت‌گرد، دانشمندان یک برنامک پیام‌رسان جدید اختراع کرده‌اند که ادعا می‌کنند از زمان ابداع علایم دستی، بزرگترین پیشرفت در ارتباطات زیر آبی میان انسان‌ها محسوب می‌شود.

«آکوا‌اپ» (AquaApp)، که پژوهشگران دانشگاه واشنگتن در ایالات متحده آن را ابداع کردند، می‌تواند از طریق نرم‌افزار مبتنی بر صوت‌شناسی (Acoustic) بر روی میلیاردها تلفن هوشمند و ساعت هوشمند موجود استفاده شود.

این به غواصان سطحی و غواصان اسکوبا این امکان را می‌دهد که از میان ۲۴۰ پیام از پیش تعیین‌شده برای برقراری ارتباط و ارسال طیفی از اطلاعات، از سطح اکسیژن تا نزدیک شدن گونه‌های آبزی، دست به انتخاب بزنند.

واژه‌های موجود در این برنامک معادل تعدادی از علایم دستی است که پیشرفته‌ترین غواصان حرفه‌ای از آن‌ها استفاده می‌کنند.

«آکوا‌اپ» امکان برقراری ارتباط در فواصل دورتر و با دید کم را برای حرفه‌ای‌ها فراهم می‌کند و در عین حال، میلیون‌ها نفری را که غواصی اسکوبا و غواصی تفریحی انجام می‌دهند، از یادگیری این علایم بی‌نیاز می‌کند.

توچائو چن، دانشجوی دکترا در دانشگاه واشنگتن و از نویسندگان پژوهشی که جزئیات این وسیله ارتباط (interface)  را توضیح می‌دهد، گفت: «گوشی‌های هوشمند برای ارتباط بی‌سیم به سیگنال‌های رادیویی مانند وای‌فای و بلوتوت متکی‌اند. این سیگنال‌ها در زیر آب به خوبی منتشر نمی‌شوند، اما سیگنال‌های صوتی منتشر می‌شوند.»

«با آکوا‌اپ، تبادل پیام‌ در زیر آب را با استفاده از بلندگو و میکروفون که به شکل گسترده‌ای در گوشی‌های هوشمند و ساعت‌ها موجودند، نشان می‌دهیم.»

این دستگاه با ارسال و دریافت بسامدهای صوتی از یک دستگاه به دستگاه دیگر کار می‌کند و می‌تواند تا فاصله ۱۰۰ متری عمل کند. کاربر پس از بارگذاری برنامک، فقط باید اطمینان حاصل کند که یک گوشی هوشمند با قابلیت ضد آب مناسب، یا یک قاب گوشی ضد آب دارد.

شیام گولاکوتا، استاد دانشگاه واشنگتن و نویسنده ارشد این مقاله، گفت: «آکوا‌اپ ارتباطات زیر آب را برای انبوه مردم به ارمغان می‌آورد.»

«آکوااپ با تسهیل [دسترسی به] فناوری‌های زیر آب و ساده‌سازی آن در حد بارگذاری یک نرم‌افزار در تلفن هوشمند شما، این قابلیت را دارد که وضعیت موجود را تغییر دهد.»

مقاله‌ای که جزئیات «آکوا اپ» در آن آورده شده است، در کنفرانس ۲۵ اوت «سیگ‌کام ۲۰۲۲» (Sigcomm2022) در آمستردام ارائه شد.  

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا