آخرین اخبارسلامت

کوتاه‌شدن روند دیالیز با طراحی غشاء همودیالیز ایرانی

تهران- هفت‌گرد – محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند غشاء همودیالیزی را طراحی کنند که روند دیالیز را کوتاه‌تر می‌کند.

 به گزارش هفت‌گرد ، آریان اخلاصی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح  تهیه و مشخصه‌یابی غشاء نانوالیاف کامپوزیتی بر پایه پلی‌آکریلونیتریل جهت حذف سموم اورمیک در خصوص این طرح توضیح داد: طولانی بودن، گران بودن و ناخوشایند بودن فرایند همودیالیز برای بیماران با نارسایی کلیوی دلیل بر اجرای این پروژه شد. چراکه غشاهای همودیالیز متداول تجاری تنها بر مبنای دو پدیده دیرینه شامل انتشار و همرفت بنا شده‌اند. از این رو پروژه را در دانشگاه با هدف کوتاه کردن مدت زمان فرایند همودیالیز و همچنین افزایش بازدهی فرایند همودیالیز توسط بهره‌گیری از پدیده جذب اجرایی کردیم.  

این محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: نتایج حاصل از این طرح، کاملاً با اهداف از پیش تعیین‌شده مطابقت داشته و می‌تواند در ارتقای فرایند همودیالیز و همچنین مرزهای دانش در زمینه دیالیز نقش بسزایی ایفا کند.  

طراحی غشاء همودیالیز موجود در دستگاه همودیالیز توسط محققان ایرانی - هفت‌گرد
آریان اخلاصی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر

وی درباره روند اجرای پروژه گفت: در ابتدا توسط فرایند الکتروریسی، غشاء نانوالیاف خالص بر پایه پلیمر پلی‌آکریلونیتریل را تهیه کرده و در ادامه نانوجاذب‌های هالوزیت را بر روی نانوالیاف موجود در غشاء پراکنده کردیم. در نهایت توسط آزمون‌های مشخصه‌یابی، غشاء نانوالیاف کامپوزیتی نهایی را ارزیابی کردیم.  

اخلاصی یادآور شد: نتیجه نهایی این طرح می‌تواند به‌ صورت مستقیم در صنعت پزشکی و همچنین به‌ صورت غیرمستقیم در سیستم‌های تصفیه آب استفاده شود.  

همچنین این طرح می تواند با اندکی تغییر در مواد مورد استفاده در سیستم‌های تصفیه آب در مناطق محروم از آب آشامیدنی نیز مورد استفاده قرار گیرد.  

این محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: کوتاه شدن مدت زمان و همچنین افزایش بازدهی فرایند همودیالیز از مزیت‌های این طرح به شمار می‌رود. دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه نوآوری موجود در این پروژه در هیچ نمونه داخلی یا خارجی وجود ندارد، گفت: استفاده از پدیده جذب در غشاء طراحی شده در غشاهای متداول تجاری وجود ندارد.

اساتید راهنمای این پروژه، دکتر عاطفه سلوک، دکتر معصومه حق‌بین نظرپاک، دکتر پوریا پاس‌بخش و استاد مشاور، دکتر مهوش شکراالهی هستند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا