آخرین اخباراجتماعی

تم موضوعی سازمان ملل به روز جهانی صلح 2022

سازمان ملل با شعار:«به نژاد پرستی پایان دهید ؛ صلح ایجاد کنید.» به استقبال روز صلح رفت.

هر سال در سراسر جهان، روز 22 سپتامبر مطابق با 30 شهریور به عنوان روز جهانی صلح یاد می شود.

به گزارش هفت‌گرد به نقل از مجمع عمومی سازمان ملل متحد، برای تقویت آرمان‌های صلح در سراسر جهان، این روز را برای 24 ساعت خالی از خشونت و آتش بس جهانی انتخاب کرده است. اما دستیابی به صلح واقعی بسیار فراتر از زمین گذاشتن سلاح است. این امر مستلزم ساخت جوامعی است که در آن همه اعضا احساس کنند می توانند شکوفا شوند و صرف نظر از نژادشان، به طور مساوی با آن‌ها رفتار شود.

همانطور که دبیرکل آنتونیو گوترش گفته است: «نژادپرستی در هر جامعه ای نهادها، ساختارهای اجتماعی و زندگی روزمره را مسموم می کند و همچنین محرک نابرابری مداوم است. نگاه تبعیض نژادی مردم را از حقوق اساسی انسانی شان محروم می کند، جوامع را بی‌ثبات می‌کند، دموکراسی‌ها را تضعیف می‌کند، مشروعیت دولت‌ها را از بین می‌برد، و… نهایتا پیوند بین نژادپرستی و نابرابری جنسیتی غیرقابل انکار است.»

به دلیل درگیری‌های ادامه دار مضاعف در سراسر جهان که باعث مهاجرت بسیاری از مردم از خانه‌های طبیعی شان می‌شود، ما شاهد تبعیض نژادی گسترده ای در مقابل اقوام مهاجر بوده‌ایم. همانطور که بسط ویروس کرونا به جوامع حمله می کرد، ما شاهد بوده‌ایم که چگونه برخی از گروه های نژادی بسیار شدیدتر از سایرین آسیب دیده‌اند.و اکنون همانطور که اقتصادها آسیب می بینند، ما شاهد سخنان نفرت انگیز و خشونت علیه اقلیت‌های نژادی بوده‌ایم.

راه حیاتی مقابله با نژادپرستی  ایجاد صلح مشارکت است-هفت‌گرد

ما در کنار هم توانمندیم؛ ما می توانیم برای از بین بردن ساختارهایی که نژادپرستی را در میان ما تثبیت می‌کنند، تلاش کنیم. ما می توانیم از جنبش های برابری و حقوق بشر در همه جا حمایت کنیم. ما می‌توانیم علیه نفرت پراکنی چه در دنیای رسانه و چه محیط زندگی خود مقابله کنیم. ما می توانیم برابری نژادی را از طریق آموزش و عدالت ترویج کنیم.

با شعار سال 2022 جهانی صلح « به نژادپرستی پایان دهید. صلح ایجاد کنید.» ما از شما دعوت می کنیم تا در تلاش برای جهانی عاری از نژادپرستی و تبعیض نژادی به تلاش های سازمان ملل متحد بپیوندید. دنیایی که در آن شفقت و همدلی بر سوء ظن و نفرت غلبه می کند، دنیایی که با ساختش می توانیم به آن افتخار کنیم.

در نهایت سازمان جهانی ملل متحد اعلام می کند که روز جهانی صلح در 16 سپتامبر 2022 در مقر سازمان ملل متحد برگزار می‌شود. این برنامه با مراسم سنتی زنگ صلح در باغ صلح در ساعت 9:00 صبح به وقت شرقی آغاز خواهد شد. در آن مراسم دبیر کل و رئیس مجمع عمومی زنگ صلح را به صدا در خواهند آورد. به دنبال آن، مراسم بزرگداشت جوانان در اتاق شورای اقتصادی و اجتماعی (ECOSOC) در ساعت 9:30 صبح به وقت شرقی برگزار می شود که در آن بیش از 500 دانشجو با دبیرکل ، هنرمندان و فعالان برجسته کشور تعامل خواهند داشت. جوانان پروژه‌هایی را که نشان دهنده اقداماتی است که برای مبارزه با نژادپرستی و در نتیجه تقویت صلح انجام داده‌اند را ارائه خواهند کرد. هر دو رویداد به صورت زنده پخش خواهند شد.

صلح در دستان ماست- هفت‌گرد

ترجمه: هیلا نصرتی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا