آخرین اخبارهنرهای تجسمی

کشف سرنوشت عجیب یک نقاشی ارزشمند پس از 100 سال

کارشناسان اثری از فرنان لژه ـ نقاش سبک کوبیسم فرانسوی ـ را پس از ۱۰۰ سال در پشت تابلوی دیگری از این هنرمند کشف کردند.

به گزارش هفت‌گرد به نقل از المیادین، این اثر در سال‌های ۱۹۱۱ـ ۱۹۱۲ ترسیم شده است.

کارشناسان در هلند اعلام کرده‌اند، این اثر ارزشمند و مهم از فرنان لژه هنرمند کوبیسم فرانسوی (۱۸۸۱-۱۹۵۵)،  بیش از یک قرن در پشت یکی از آثار او مخفی بوده و اکنون برای نخستین بار دیده شده است.

این تابلو با نام «دودی بر پشت بام» که در سال‌های ۱۹۱۱ـ ۱۹۱۲ ترسیم شده، در پشت تابلو دیگری از این هنرمند با نام «Le ۱۴ juillet» که یک سال بعد ترسیم شده، مخفی شده بود.

به گفته‌ی کارشناسان، این تابلوی کشف‌شده که کمی آسیب هم دیده بود و با دقت بازسازی شد، نقطه عطفی در کارنامه هنری فرنان لژه، هنرمند پاریسی هم‌دوره با پیکاسو است.

گفته شده تابلوی کشف شده، یکی از مجموعه نقاشی‌هایی است که لژه در استودیوی خصوصی خود کشیده است. در این اثر او پشت‌بام‌های پاریس را تا کلیسای نوتردام را با تمرکز بر دود شومینه‌ها ترسیم کرده است.

فرنان لژه، تابلو «Le ۱۴ juillet» را در سال ۱۹۱۲ یا ۱۹۱۳ در روز عروسی دوستش به او هدیه داده است. دوست او در جنگ جهانی او کشته شده و تابلو در میان خانواده او باقی می‌ماند. سپس یک موسسه هنری این تابلو را از وراث خریداری می‌کند. این تابلو در چندین گالری به نمایش گذاشته می‌شود. در آن زمان آثاری از ترمیم در پشت تابلو به چشم می‌خورد و ماده‌ای سفید مایل به خاکستری که پشت آن را پوشانده بود مورد توجه قرار می‌گیرد، اما به مجموعه‌داران گفته می‌شود که جای نگرانی نیست و به تابلو آسیبی وارد نشده است. تا اینکه از یکی از کارکنان موزه آمستردام مامور می‌شود تا درباره این تابلو تحقیق کند. کارشناسان در نهایت در زیر لایه چسپ، رنگ‌ها و اشکالی را کشف می‌کنند و تشخیص اینکه این اثر بخشی از مجموعه «Smoke Over the Rooftops» است دشوار نبوده است.

کشف سرنوشت عجیب یک نقاشی ارزشمند پس از ۱۰۰ سال
فرنان لژه ـ نقاش فرانسوی

این نقاشی از ۱۹ نوامبر تا ۲ آوریل در موزه کرولر مولر در هلند به نمایش گذاشته خواهد شد. این نقاشی را در یک محفظه شیشه‌ای قرار خواهند داد تا بازدیدکنندگان بتوانند دو طرف اثر را ببینند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا