آخرین اخبارشهری

جزییات سامانه جدید خدمات ثبت احوال

با هدف ارائه خدمات الکترونیکی سازمان ثبت احوال کشور، اطلاعات سببی و نسبی شهروندان ایرانی در قالب “سامانه سهیم” قابل دسترس است.

هفت‌گرد- به‌ منظور ارائه هرچه بهتر خدمات مبتنی بر اطلاعات خانواده توسط دستگاه‌های اجرایی در آینده، پایگاهی با مسئولیت سازمان ثبت‌احوال کشور که در آن اطلاعات سببی و نسبی شهروندان ایرانی شامل اطلاعات پدر، مادر، همسر و فرزندان درج گردیده و مبنای ارائه خدمات به خانواده‌های ایرانی خواهد بود؛ از چندی پیش در دستور کار قرار گرفته است.

سازمان ثبت‌احوال کشور در راستای اجرای تکالیف قانونی خود و با هدف تحقق سند نظام هویت معتبر در فضای مجازی و نظر به بند یک مصوبه کمیسیون عالی امنیت فضای مجازی و با موضوع “نگاشت نهادی” تأمین‌کننده اصلی شناسه معتبر برای اتباع داخلی و خانواده‌های ایرانی، اقدام به راه اندازی این سامانه کرده است.

درگاه خدمات یکپارچه سازمان ثبت احوال کشور سامانه سهیم (سامانه هویت یکتای ملی ایرانیان) با هدف ارائه خدمات الکترونیکی راه اندازی شده است. در این درگاه ۹ خدمت الکترونیکی از جمله تغییر نام، درخواست کارت ملی و گواهی تجرد ارائه می شود و هدف راه‌اندازی آن تعامل دو سویه با مردم و کاهش مراجعات است. علاوه بر پشتیبانی تلفنی در ساعات اداری برای سامانه سهیم؛ هزینه خدمات برای شهروندان و بخش دولتی نیز در این سامانه رایگان است.

از دیگر امکانات این سامانه ارائه خدمات الکترونیکی به‌صورت موبایلی است که در دسترس همه مردم قرار خواهد گرفت؛ در حقیقت زیرساخت‌های راه اندازی درگاه خدمات الکترونیکی و غیرحضوری مبتنی بر تلفن همراه در نظر گرفته شده است و این درگاه به عنوان نسخه اول آغاز به کارکرده و به مرور به روز شده و خدمات بیشتری را در اختیار مردم قرار خواهد داد.

اطلاعات شهروندان از طریق این درگاه به روز شده و خدمات امن و راحت در اختیار آنها قرار خواهد گرفت؛ از اهداف راه اندازی این سامانه می‌توان به کاهش مراجعات، ارائه خدمات امن و راحت، تسریع در ارائه خدمات، افزایش کیفیت کمی و کیفی، ارائه خدمات گسترده به عموم مردم، ارائه خدمات به صورت غیرحضوری، سرعت در ارائه خدمات در کمترین زمان ممکن، تعامل بیشتر، افزایش امنیت در ارائه خدمات، کاهش هزینه و مقابله با مفاسد حضوری اشاره کرد.

تمام افراد برای ورود به این درگاه الکترونیکی باید ابتدا در سامانه “هدا” احراز هویت و ثبت نام کنند تا بتوانند از خدمات بهره مند شوند. این درگاه دارای صفحه راهنما و شماره پشتیبانی است تا افراد بتوانند به راحتی از این درگاه استفاده کنند. این سامانه با نشانی https://sahim.sabteahval.ir  در اختیار مردم ایران اسلامی است. در حال حاضر نیز این سامانه آخرین اطلاعات موجود والدین، فرزندان و همسر هر شخص ایرانی را نمایش می‌دهد.

همچنین اطلاعات پایگاه خانوار (روابط سببی نسبی) برای ارائه خدمات دیگر در آینده در آن درج خواهد شد. در آینده همچنین خدماتی مانند تغییر نشانی، پیگیری و شکایت، درخواست صدور کارت هوشمند ملی، مدارک پیدا شده، گواهی تجرد، پایگاه خانواده و انتخاب نامه در این درگاه ارائه خواهد شد.

این درگاه در جهت تعامل دو طرفه با مردم است. هرگونه ویرایش و افزودن اطلاعات در این درگاه به صورت رایگان بوده و مردم می‌توانند در کمترین زمان اطلاعات خود را ثبت کنند. همچنین در آینده افزودن خدمات مربوط به خانواده تحت عنوان پایگاه خانوار در دستور کار قرار دارد تا یارانه و موارد قانونی مرتبط با خانواده‌ها از این طریق صورت گرفته و اطلاعات این درگاه منبع باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا