آخرین اخبارتئاتر

نمی‌شود که هنر را روی هوا نگه‌ دارند

موج کرونا بر اقتصاد ضربه محکمی زد. در این میان هنر هم ‌آسیب دید. در میان هنرها هم تعطیلی تئاتر به دلیل ارتباط زنده‌اش با مخاطب آسیب بیشتری دید. اما بعد از کرونا و بازگشایی سالن‌های تئاتری نورامیدی در دل هنرمندان روشن شد و کم کم تئاتر داشت مخاطبان خود را پیدا می‌کرد که شرایط روز جامعه باعث شد دوباره تئاتر تعطیل شود و هنرمندان بار دیگر بیکاری را تجربه کردند.

اگرچه امروز اجرای تئاتر شروع شده است، اما تعطیلی نزدیک به ۲ دوماه و با توجه به سابقه بیکاری هنرمندان در کرونا مشکلات زیادی را برای هنرمندان ایجاد کرد. این مشکل از جایی بیشتر معنی پیدا می‌کند که بدانیم هنرمندان تئاتر حتی اگر بیمه تامین اجتماعی باشند شامل دریافت بیمه بیکاری نخواهند شد. ایرج راد در جایگاه رییس هیات مدیره خانه تئاتر برای حل این مشکل سالهاست تلاش می‌کند در این باره به سابقه تلاش خانه تئاتر اشاره دارد: «این مبحث داستان طولانی دارد. در ابتدا تشکیل انجمن‌های صنفی فرهنگ و هنر رسانه مورد موافقت هر دو وزیر کار و تعاون، وزیر فرهنگ ارشاد اسلام قرار گرفت. سپس در هیات دولت به تصویب رسید و شکل اجرای خودش را هم پیدا کرد. طبق دستورالعملی کمیسیون بند ۴ هم تشکیل شد. قرار بر این بود که کمیسیون بند ۴ در ابتدا مسائل راه‌اندازی انجمن‌های صنفی را از طریق ۳ خانه موسیقی، خانه تئاتر و خانه سینما شکل‌دهی کند تا انجمن‌های دیگری مثل انجمن تجسمی بتواند طبق شرایط انجمن‌های دیگر، تشکل خودشان را تشکیل بدهند. ما هم در خانه تئاتر انجمن‌های خودمان را معرفی کردیم تا از طریق وزارت کار بتواند تشکیل، هیات موسس و مجمع عمومی خود را بدهند و کارهای اداری خود را انجام بدهند تا ثبت انجمن و شناسه ملی خود را دریافت کنند.»

این بازیگر تئاتر در ادامه به روند اداری اشاره کرد: «مراحل اداری انجام شد و حتی از طریق خانه تئاتر ۷ انجمن تا به مرحله گرفتن شناسه ملی هم رسیدند، اما شکایتی از طریق دونفر برای این انجمن‌های صنفی ثبت شد. دو فردی که در ارتباط فرهنگ و رسانه نبودند. این شکایت ابتدا به شورای نگهبان رفت و در آنجا به بنده‌های ۱، ۳ و ۴ ایراد گرفتند. بعد از آن به دیوان عدالت اداری فرستادند و در دیوان اداری شکایت مورد تایید قرار گرفت.»

راد در ادامه گفت: «زمانی که این اتفاق افتاد جلوی کار گرفته شد و کمیسیون بند ۴ کارش متوقف شد. طبیعتا انجمن‌های که شناسانه ملی و دفتر گرفتند وضعیت‌شان معلق ماند.»

اما خانه تئاتر برای برطرف این مشکل کرده است چه کارهایی انجام داد؟ او در پاسخ به این پرسش گفت: «ما نامه‌ای نوشتیم که هنوز این نامه از طریق کمیسیون بند ۴ به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فرستاده نشده است. در این نامه نوشتیم که اگر بندی دچار مشکل است، قابل اصلاح است و چرا کلا اصل و کل قضیه منتقی شده است . ما در این نامه خواستار اصلاح آن شدیم. این نامه ۶ ما پیش نوشتم و خانه تئاتر، خانه موسیقی، انجمن‌های هنرهای تجسمی امضا کرده‌اند و امروز قرار است که خانه سینما هم آن را امضا کند. تا این نامه فرستاده شود و زمانی برای بررسی و حل مشکلات گرفته شود.»

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا