آخرین اخبارجاذبه های گردشگری و تاریخی ایران

هشیلان، تالاب منحصر به فرد ایران

تالاب هشیلان یکی از زیباترین جاهای دیدنی کرمانشاه و به دلیل وجود گونه های گیاهی و جانوری متنوع در آن یکی از مهم ترین اکوسیستم های آبی استان کرمانشاه به حساب می رود. مسیر تالاب هشیلان در جاده کرمانشاه و روانسر در 26 کیلومتری شمال غربی کرمانشاه در روستای هشیلان واقع در دهستان الهیارخانی در دامنه ی کوه های خورین و ویس قرار دارد.

تالاب هشیلان بیش از یکصد جزیره کوچک و بزرگ را در خود جای داده است که بیش  از یک هکتار از مساحت این تالاب را  اشغال کرده اند. این جزایر کوچک و بلند به هنگام ریزش های جوی گاه کاملا در آب فرو رفته و ناپدید می شوند. منابع اصلی تامین کننده آب این تالاب وسیع ریزش های جوی و سرآب سبزعلی می باشند. تالاب هشیلان که در سال های اخیر دچار مشکل خشکسالی شده و با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم میکند اما قرارگرفتن این تالاب در زمره مناطق حفاظت شده گامی در جهت حفظ این تالاب زیبا و ارزشمند است. اگر به پرنده نگری علاقه مندید این تالاب گزینه مناسبی برای ملاقات با پرنده های زیبا است.

تالاب هشیلان در زبان کردی با نام خانه مارها شناخته می شود که اشاره به گونه های متعدد مارهای ساکن در این تالاب دارد. علاوه بر مارهای موجود در این تالاب و خزندگانی همچون لاک پشت های برکه ای ،مارمولک و سمندر انواع گونه های  ماهی کپور ، عروس ماهی ، سیاه ماهی ، سفید کولی ، زردک ، سس ماهی ، لاک پشت و خرچنگ و قورباغه نیز در تالاب به چشم می خورند.

تالاب هشیلان در فصل های سرد سال و در هنگام باران های پاییزی میزبان پرندگان مهاجری از آسیای مرکزی و سایر نقاط جهان و شهرهای مجاور است که این امر سالانه بسیاری از علاقه مندان به طبیعت و دوستداران پرنده نگری را به این تالاب کشانده است. غار خاکستری، فلامینگو، اردک ارده ای، اردک سرسبز، کشیم گردن سرخ، بوتیمار، پلیکان، قو، چنگر نوک سرخ، کاکایی نوک سبز، خوتکای پر سفید نوک پهن وچنگر معمولی از جمله پرندگان ساکن و مهاجر تالاب هشیلان هستند

پوشش گیاهی تالاب هشیلان نیز از چشم انداز بسیار زیبایی برخوردار است و در سطح داخلی تالاب شاهد رویش گیاهان و گل های زیبایی همچون بزواش، نیلوفر آی و عروسک آبی خواهید بود. نیزارهای بلند و گیاهان علفی نیز در داخل تالاب به وفور به چشم می خورند. اطراف تالاب را نیز انواع گیاهاین علفی بلند فرا گرفته اند که زیستگاه مناسبی برای گونه های جانوری همچون گرگ، شغال، خرگوش و .. فراهم آورده است. چند اصله درخت بید نیز در نزدیکی این تالاب زیبا به چشم می خورد. تالاب هشیلان یکی از مهم ترین اکوسیستم های این منطقه است که در سال های اخیر دچار آسیب های فراوانی شده است اما قرارگرفتن این تالاب در زمره مناطق حفاظت شده گامی در جهت حفظ این تالاب زیبا و ارزشمند است. اگر به پرنده نگری علاقه مندید این تالاب گزینه مناسبی برای ملاقات با پرنده های زیبا است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا