آخرین اخباراجتماعیجاذبه های گردشگری و تاریخی ایرانمیراث فرهنگی و گردشگری

محوطه کوه چرخه و دارهند نطنز ثبت ملی شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان نطنز گفت: منظر طبیعی و محوطه فسیلی کوه چرخه و دارهند نطنز در فهرست آثار ملی و طبیعی کشور به ثبت رسید.

به گزارش هفت گرد، حسین یزدانمهر اظهار کرد: این ثبت مهم که نشان از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری بالای نطنز دارد، در جلسه اخیر شورای ثبت طبیعی در وزارت میراث فرهنگی انجام شد.

وی افزود: محوطه کوه چرخه و دارهند نطنز به عنوان یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های طبیعی نطنز در فهرست آثار ملی ثبت شد که این محوطه یکی از نهشته‌های(مواد انباشت شده) مهم سازند قم است.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان نطنز گفت: برش چینه‌شناسی این محوطه بیانگر این موضوع است که کوه چرخه و دارهند نطنز یکی از سالم‌ترین و کامل‌ترین بخش‌های برجا مانده از این سازند است.

وی تصریح کرد: از دلایل ارزشمند این محوطه می‌توان به وجود فسیل‌ها اشاره کرد که قالب فسیل‌های به جا مانده، قابل مشاهده و از نوع بقایای حقیقی هستند.

یزدانمهر خاطرنشان کرد: فسیل‌ها شامل نرم تنانف دو کفه‌ای‌ها و صدف‌های مغزی هستند که تنوع سیستم فرسایش چون مارن‌ها و آهک‌ها نشان دهنده پیشروی و پس‌روی دریا است.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان نطنز، گفت: کوه چرخه، دارهند و چلوک در داخل این محدوده طبیعی قرار دارد که از این پس این محدوده با عرصه و حریم‌ها، تحت حفاظت میراث فرهنگی خواهد بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا