آخرین اخبارمحیط زیست

افتتاح 1401 خانه محیط زیست/ منابع متحرک؛ منشا حدود 60 درصد آلودگی هوا در کلان‌شهرها

معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه موضوع مشارکت همه مردم برای حفظ محیط زیست بر اساس اصل پنجاهم قانون اساسی ضروری است، گفت: دولت‌ها به تنهایی نمی‌توانند در حفظ محیط زیست کشور موفق باشند و مردم بهترین کسانی هستند که می‌توانند از محیط زیست خود حفاظت کنند.

به گزارش هفت‌گرد، علی سلاجقه در مراسم افتتاح هزار و چهارصد و یکمین خانه محیط زیست کشور، با بیان اینکه دولت سیزدهم از ابتدای کار به عنوان دولتی انقلابی و مردمی تمام تلاش خود را برای حل مشکلات و مرارت‌های مردم و قرارگیری کشورمان در تراز انقلاب اسلامی کرده است، افزود: مطمئنم این دولت، خط مشی و مسیر صحیح خود را که برگرفته از اندیشه های تابناک امام خمینی(ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری است، در پیش گرفته و روزهای خوش یکی پس از دیگری به سراغ ملت شریف ایران که مستحق آن نیز هستند خواهد آمد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه بعد از مسائل مربوط به وزارت امور خارجه بیشترین ابعاد دیپلماسی بین‌المللی در حوزه محیط زیست بوده و در این حوزه ظرفیت فوق العاده‌ای در کشور وجود دارد، اظهار کرد: ایران عضو بیش از ۱۵ کنوانسیون بین‌المللی و پروتکل‌های متعدد است و خوشبختانه در یک سال و نیم گذشته دولت سیزدهم در ابعاد بین‌المللی محیط زیست اقدامات بسیار خوبی انجام داده و ما امروز در این حوزه حرفی برای گفتن داریم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در تیرماه امسال نخستین نشست منطقه‌ای محیط زیست را که ۱۱ کشور در سطح وزرا در آن حضور داشتند و دستاوردهای بسیاری داشت، برگزار کردیم، گفت: همچنین موضوعاتی همچون سازمان و صندوق منطقه‌ای محیط زیست را پی‌ریزی و پیگیری کرده‌ایم و تمام اساسنامه‌ها آماده و تحویل وزارت امور خارجه شده است.

سلاجقه ادامه داد: ما نقشه‌ها و برنامه‌های عملیاتی‌مان برای کشورهای جنوب غرب و شمال شرق کشور را آماده کرده‌ایم و انشاالله با رایزنی‌های دیپلماسی محیط زیست بحث کنترل گرد و غبار در منشا را آغاز خواهیم کرد.

معاون رییس جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به مشکل پسماند در کشور، گفت: برای حل مشکل پسماند در سراوان در شمال کشور، با همکاری وزارت کشور برنامه عمل چهارساله و ده ساله تدوین شده و طبق آخرین بازدید انجام شده این طرح پیشرفت خوبی داشته است.

وی موضوع آلودگی هوا را یکی دیگر از معضلات محیط زیست کشور عنوان کرد و افزود: در بحث حمل و نقل عمومی اقدامات خوبی در حال انجام است و ۱۰۰ دستگاه اتوبوس برقی ساخت شرکت خودروسازی ایران خودرو دیزل و هزار دستگاه نیز سفارش از خارج توسط شهرداری تهران به ناوگان حمل و نقل عمومی شهر تهران افزوده خواهد شد.

سلاجقه همچنین با اشاره به ارائه سیاهه انتشار آلایندگی برای ۹ کلان شهر کشور و پیگیری این موضوع، اظهار کرد: حدود ۶۰ درصد آلودگی هوا در کلان شهرها مربوط به منابع متحرک است و پروسه رفع این آلودگی زمان بر بوده و سعی بر این است که در این حوزه بصورت کمی اقدام کنیم و این موضوع را در دستور کار داریم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست از دیگر موضوعات مهم محیط زیست را وضعیت تالاب‌ها در کشور عنوان کرد و گفت: طرح احیای تالاب‌ها را برای تالاب‌های بزرگ کشور که ذخایر آبی کشور هستند آماده و جداول حقابه محیط‌زیستی آنها را به وزارت نیرو اعلام کرده‌ایم.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به موضوع مهم مشارکت همه مردم برای حفظ محیط زیست بر اساس اصل پنجاهم قانون اساسی، گفت:‌ محیط زیست میراث آتیه ما و بین نسلی است و همه ما مکلف به حفظ آن هستیم و در این حوزه باید از ظرفیت‌های مردم برای حفظ محیط زیست کشور استفاده کنیم.

سلاجقه با بیان اینکه در این نظام هیچکس مستحکم تر و پایدار تر از ملت پای مسائل کشور ایستادگی نکرد و هیچکس بدون یاری مردم در حل مشکلات کشور موفق نخواهد بود، افزود: بر همین اساس شعار امسال محیط زیست مبتنی بر شعار سال ۱۴۰۱، محیط زیست مردم پایه، هوشمند و فناورانه نام گرفت.

وی با اشاره به اینکه دولت ها به تنهایی نمی‌توانند در حفظ محیط زیست کشور موفق باشند و مردم بهترین کسانی هستند که می توانند از محیط زیست خود حفاظت کنند، گفت: بر همین مبنا طرح خانه های محیط زیست برای شبکه‌سازی استفاده از ظرفیت های مردمی و نیروهای جهادی برای حفظ محیط زیست مطرح شد و خوشبختانه امروز هزار و چهارصد و یکمین خانه محیط زیست کشور در یک مسجد افتتاح شد و این افتخاری برای محیط زیست است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: وجود خانه های محیط زیست در مساجد با توجه به جایگاه ویژه مساجد در بین مردم می‌تواند الگوی بسیار مناسبی برای ارائه دستاوردهای آن به جهان باشد.

بر اساس اعلام روابط عمومی وابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، شب گذشته و بعد از نماز مغرب و عشاء علی سلاجقه معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با حضور در مسجد صاحب الزمان محله فرحزادی و آسمان تهران هزار و چهارصد و یکمین خانه محیط زیست کشور را افتتاح کرد و همچنین به سئوالات محیط زیستی نمازگزاران پاسخ داد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا