آخرین اخبارمیراث فرهنگی و گردشگری

برنامه‌های روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی اعلام شد

مدیرکل حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی با تشریح برنامه‌های ۲۹ فروردین ماه که در تقویم جهانی «روز بناها و محوطه‌های تاریخی» نام‌گذاری شده است، از تجلیل کنشگران و فعالان میراث فرهنگی و برگزاری نشست‌های علمی با موضوع درگیری میراث فرهنگی با سیل، زلزله و فرونشست خبر داد.

به گزارش هفتگرد، فاطمه داوری در آستانه روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی در جمع خبرنگاران با اشاره به پیشینه شکل‌گیری شورای بناها و محوطه‌ها و انگیزه نام‌گذاری ۱۸ آوریل به این عنوان با هدف ایجاد فرصت گفتمان و توجه به ظرفیت‌های حوزه میراث فرهنگی، اظهار کرد: ایکوموس (شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌های تاریخی) به دنبال این است که از دل بناها و محوطه‌ها، دانش و رهیافتی را دریافت کنیم، از همین رو هر سال  تحولاتی را در زمینه اقدامات اقلیمی رقم بزنیم. از همین رو هر سال شعاری را به این روز اختصاص می‌دهد که سال گذشته تغییرات اقلیمی و امسال تحولات میراث‌ فرهنگی برای روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی در نظر گرفته شده که محور برنامه‌های امسال ما است.

مدیرکل حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی با بیان این‌که نگاه تحول‌آفرین، محور دیگری برای برنامه‌ریزی‌های امسال بوده تا تحول‌های بنیادی را رقم بزنیم، افزود: در گام نخست باید بتوانیم مردم و بهره‌برداران را توانمند کنیم که بانی حفاظت باشند، بر همین اساس برای اختصاص بسته حمایتی و تسهیلات مرمت در بافت‌های تاریخی توافق شد.

داوری افزود: نهایت همکاری با دستگاه‌های متولی حفاظت که دارای حوزه اشتراکی فعالیت با ما هستند رویکرد دیگر ما بوده، مثل اقدام مشترک با بنیاد مسکن و احیا ۱۰۰ روستای تاریخی که اقدام مشابهی را با اوقاف در پیش داریم.

مدیرکل بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی در ادامه با اشاره به برنامه روز جهانی بناها و محوطه، از برگزاری چهار نشست علمی با محوریت تغییرات اقلیمی از جمله سیل، زلزله و فرونشست، با توجه به درگیری اصفهان با فرونشست، سیل یزد و زلزله خوی خبر داد و افزود: نشست علمی «خوانش دانش بومی و سنتی بافت چ‌های تاریخی» نیز در شیراز برگزار می‌شود.

داوری همچنین از تجلیل کنشگران و فعالان میراث فرهنگی در روز ۲۹ فروردین‌ماه، همزمان با روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی و برگزاری دو نمایشگاه در حوزه فناوری شناختی میراث فرهنگی و تحولات مرمت خبر داد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا