آخرین اخبارمیراث فرهنگی و گردشگری

کشف سکه و زیورآلات نقره در نزدیکی یک قلعه

یک باستان‌شناس جوان و آماتور مجموعه‌ای از سکه‌ها و زیورآلات نقره را در نزدیکی یک قلعه وایکینگی کشف کرد.

به گزارش هفت‌گرد، متخصصان معتقدند قدمت مجموعه سکه‌ها و زیورآلاتی که یک باستان‌شناس آماتور در نزدیکی قلعه وایکینگی واقع در شمال‌غربی دانمارک کشف کرده است به بیش از هزار سال پیش بازمی‌گردد.

پاییز سال گذشته بود که یک دختر جوان عضو انجمن باستان‌شناسان آماتور منطقه، این سکه‌ها را در زمینی کشف کرد که چند کیلومتر با قلعه وایکینگی واقع در شهر «هوبرو» فاصله داشت. این مجموعه سکه‌ها در حقیقت از دو گنجینه وایکینگی تشکیل شده است که در فاصله ۵۰ متری از هم دفن شده بودند و احتمالا به دوران حکومت «هارالد بلاتند» به عنوان شاه دانمارک و نروژ بازمی‌گردند.

روی یک سمت از سکه‌های این دوره، صلیب نقش بسته است و این سکه‌ها برای چند دهه و قبل از به قدرت رسیدن پسر شاه «هارالد» ‌ مورد استفاده قرار می‌گرفت.

این دو گنجینه ۳۰۰ قطعه نقره از جمله زیورآلات و حدود ۵۰ سکه را شامل می‌شدند. به گفته باستان‌شناسان این گنجینه از سکه‌های دانمارکی، ‌ عرب و ژرمن تشکیل شده است و زیورآلات‌ این مجموعه نیز در اسکاتلند یا ایرلند ساخته شده‌اند.

بر اساس بیانیه‌ای که موزه تاریخ ژوتلند شمالی درباره این اکتشاف منتشر کرده است، زیورآلات فارغ از هرگونه ظرافت و جزئیات هنری که در ساخت آن‌ها به کار رفته بود بر اساس وزن ارزش‌گذاری می‌شدند و احتمالا برای پرداخت هزینه استفاده می‌شدند یا آن‌ها را برای این‌که به زیورآلات سبک اسکاندیناوی تبدیل شوند دوباره ذوب می‌کردند.

علاوه‌بر این‌که کاوش باستان‌شناسی از پاییز امسال در محوطه محل کشف این آثار تاریخی ادامه خواهد داشت، این مجموعه آثار تاریخی در ماه جولای در یکی از موزه‌های دانمارک به نمایش گذاشته خواهند شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا