آخرین اخبارمحیط زیست

حرکت توفان گرمسیری «بی‌پارجوی» به سمت شمال شرق منحرف شد

معاون توسعه و پیش بینی مخاطرات جوی سازمان هواشناسی کشور گفت: تحلیل آخرین تصاویر ماهواره‌های هواشناسی نشان می‌دهد که مسیر حرکت توفان گرمسیری «بی‌پارجوی» به سمت شمال شرق دریای عرب منحرف شده است.

بهزاد لایقی افزود: آخرین خروجی مدل‌های جوی و تحلیل تصاویر ماهواره نشان می دهد که این توفان می تواند دو مسیر را طی کند؛ یکی مسیر شمال شرق و دیگری شمال غرب. اگر مسیر شمال-شرق را طی کند وارد محدوده‌ای در مرز کشورهای هند و پاکستان می‌شود و اگر مسیر حرکت به سمت شمال غرب انحراف داشته باشد، پیش‌بینی می‌شود توفان در روز های آینده به سمت دریای عمان و سواحل پاکستان حرکت کند.

وی افزود: توفان در هر دو حالت بر سواحل و فراساحل جنوب کشور تاثیرگذار است، به‌طوری‌که در صورت ادامه حرکت شمال شرق سو، بیشترین تاثیر روی فراساحل استان سیستان و بلوچستان خواهد بود و ارتفاع امواج در سواحل و فراسواحل دریای عمان بین ۲.۵ تا ۳.۵ متر خواهد بود.

معاون توسعه و پیش بینی مخاطرات جوی سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: در صورت انحراف مسیر توفان به سمت شمال غرب، توفان وارد دریای عمان و پیش‌بینی می شود آب‌های ایران هم تحت تاثیر قرار گیرد و ارتفاع موج در فراسواحل و سواحل استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان به ۳.۵ تا ۴.۵ متر برسد.

لایقی تصریح کرد: در صورت رخداد سناریوی شماره ۲ پیش.بینی می شود از عصر دوشنبه (۲۲ خرداد ماه) شاهد افزایش ارتفاع امواج در سواحل جنوب کشور باشیم،به‌طوری‌که تخمین زده می.شود امواج با ارتفاع ۳.۵ تا ۴.۵ متر در شرق دریای عمان و امواج ۲تا ۳ متر در غرب دریای عمان رخ دهد.

وی افزود: این شرایط سبب شد تا سازمان هواشناسی کشور هشدار سطح نارنجی برای سواحل و فراسواحل دریای عمان و خلیج فارس تا ۲۶ خرداد صادر کند.

لایقی در پایان توصیه کرد: در این مدت از فعالیت های دریایی از جمله شنا، غواصی، صیادی، تردد شناورهای سبک و سنگین و فعالیت‌های فراساحلی در محدوده و منطقه فعالیت توفان گرمسیری «بی‌پارجوی» خودداری و اخبار و پیش بینی و هشدار های سازمان هواشناسی در این مدت پیگیری شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا