آخرین اخبارموسیقی

بنیاد رودکی بار دیگر اخراج نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران را تکذیب کرد

بنیاد رودکی بار دیگر اخراج نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران را تکذیب و تاکید کرد که افراد معترض، در آزمون انتخابی بنیاد شرکت نکرده‌اند.

به گزارش هفت‌گرد، چند وقت قبل بود که نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران اعلام کردند که ۴۰ نفر از آنها به‌خاطر مشکلاتی که با منوچهر صهبایی (رهبر مهمان ارکستر) داشتند و البته به علت شرکت نکردن در آزمون نوازندگی ارکستر اخراج شده‌اند.

پس از آن بود که مهدی سالم در گفت‌وگویی با ایسنا، اخراج این نوازندگان را نادرست خواند و علت خروج این تعداد از نوازندگان از ارکستر سمفونیک تهران را، شرکت نکردن در آزمون نوازندگی عنوان کرد. اما با ادامه‌دار شدن حواشی، بنیاد رودکی این بار طی بیانیه‌ای اعلام کرده که هیچ نوازنده‌ای اخراج نشده است. این بنیاد می‌گوید این افراد در آزمون شرکت‌ نکرده‌اند و حضور در ارکستر حق پذیرفته‌شدگان آزمون نوازندگی است.

هرچند نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران نیز در گفت‌وگوهایی که داشتند، معتقدند نوازندگان جدید تجربه هم‌نوازی در ارکستر را ندارند و اگر بنا بر فعالیت آنها در ارکستر باشد، باید نواختن در ارکستر از ابتدا به آنها آموزش داده شود.

در متن اطلاعیه و توضیحات بنیاد رودکی آمده است:

«بنیاد فرهنگی هنری رودکی به عنوان متولی اداره ارکستر سمفونیک تهران دارای ماموریت‌ها و وظایفی است. این بنیاد باید «زمینه افزایش کیفی تولید و عرضه آثار هنری» را فراهم کند؛ از سوی دیگر باید به «شناخت و به کارگیری استعدادهای درخشان هنری» بپردازد.

بر همین مبنا و همچنان که پیش از این به اطلاع رسیده بود، آزمون نوازندگی ارکستر سمفونیک تهران، در راستای شناسایی و جذب نوازندگان توانمند، که مسبوق به سابقه نیز بوده، اول و دوم تیرماه برگزار شد.

برای این آزمون ۹۷ نفر، علاقه‌مند به ارکستر و نوازندگان فعلی ارکستر سمفونیک تهران نام‌نویسی کردند که از این میان ۸۳ نفر در روز آزمون شرکت کردند و هیات ژوری متشکل از  استادان و پیشکسوتان به ارزیابی نوازندگان پرداخت. آزمونی که مطابق استانداردها و شیوه‌های رایج در تمام دنیاست و امکان شناسایی و معرفی استعدادهای هنری و جلوگیری از انحصار و ارتقای ارکستر که هدف نهایی است را فراهم می‌کند؛ چراکه مخاطب ارکستر سمفونیک تهران شایسته بهره‌مندی از هنر بهترین نوازندگان و در مجموع بالاترین سطح کیفی ارکستر است.

این آزمون به صورت عادلانه امکان رقابتی برابر را برای همه علاقه‌مندان به حضور در ارکستر سمفونیک تهران فراهم کرد که در این میان، برخی نوازندگان ارکستر خود را در معرض این آزمون عادلانه و رقابت با استعدادهای جوان قرار ندادند.

پس از برگزاری و با استقبالی که از این آزمون صورت گرفت و همچنین با توجه به سطح بالای نوازندگان پذیرفته شده در آزمون نوازندگی که امکان ادامه فعالیت ارکستر را با ترکیبی تازه و پویا فراهم می‌کرد، در روزهای اخیر، متاسفانه تلاش شد با شانتاژ خبری و «القای اخراج نوازندگان» و قلب واقعیت، ادامه حرکت ارکستر با استعدادهای شناسایی شده تحت تاثیر قرار گیرد که این موضوع دور از اخلاق و اصول حرفه‌ای است.

خارج از بی‌اخلاقی‌های ذکر شده اما ارکستر سمفونیک تهران با برگزاری موفق آزمون نوازندگی، به کار خود ادامه می‌دهد تا چراغ‌های هنر فاخر، فروزنده و فروزان باقی بماند.»

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا