آخرین اخبارجاذبه های گردشگری و تاریخی ایران

معرفی بهترین اکوکمپ‌های ایران

به جرات می‌توان گفت که اکو کمپ تحولی بزرگ و قابل احترام در صنعت گردشگری است. امروزه حفاظت از محیط زیست یکی از بزرگترین دغدغه‌های مردم جهان است. کتاب‌ها، فیلم‌های مستند، مقاله‌ها و سمینارهای مختلفی در سراسر دنیا برای افزایش آگاهی مردم درباره مسایل زیست محیطی بوجود آمده است.

به جرات می‌توان گفت که اکو کمپ تحولی بزرگ و قابل احترام در صنعت گردشگری است. امروزه حفاظت از محیط زیست یکی از بزرگترین دغدغه‌های مردم جهان است. کتاب‌ها، فیلم‌های مستند، مقاله‌ها و سمینارهای مختلفی در سراسر دنیا برای افزایش آگاهی مردم درباره مسایل زیست محیطی بوجود آمده است. آشکارترین و ساده‌ترین توضیح برای این سوال که اکو کمپ چیست؟ این است که اکو کمپ‌ها اقامتگاه‌های سنتی و پرطرفدار میان مسافران هستند.

اکو کمپ در واقع حضور در طبیعت به زیباترین شکل ممکن است. ساخت اقامتگاه‌هایی محبوب که کمترین آسیب را به طبیعت و منطقه بومی وارد می‌کند. برپایی اکو کمپ با استفاده از مصالح بومی کمترین میزان دی‌اکسید کربن را تولید می‌کند. اکو کمپ بافت سنتی منطقه و طبیعت را از بین نمی‌برد، پوشش گیاهی و جانوری حفظ می‌گردد و پسماندها مدیریت و تفکیک شده و در طبیعت رها نمی‌شوند. در واقع با ساخت اکو کمپ‌ها کمترین آسیب چه از لحاظ زیست محیطی و چه از لحاظ آداب و رسوم و سنت متوجه منطقه می‌شود. هدف اصلی از برپایی اکو کمپ احترام به طبیعت است.

مسافران و طبیعت‌گردانی که در اکو کمپ‌ها اقامت دارند بیشترین لذت را از سفر خود می‌برند. تجربه شب مانی در محلی بکر به دور از هیاهوی شهری، لذت آشنایی با زندگی پیشینیان، چشیدن غذاها و تجربه پخت نان‌های محلی، تجربه شنیدن موسیقی و دیدن رقص‌های محلی و آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم بومیان و… شاید اینها کمترین دلایل برای حضور در اکو کمپ‌ها باشند. پس میتوان گفت اگر اهل طبیعت‌گردی هستید و از تاریخ لذت می‎برید اقامت در اکو کمپ‌ها می‌تواند تجربه‌ایی شگفت‌انگیز برای شما باشد.

اکوکمپ های به چه اشکالی هستند؟

همانطور که اشاره کردیم، اکوکمپ ها نوع ویژه ای از اقامتگاه های بومی و سنتی محسوب می شود. علاوه بر بومی بودن و پیروی از قوانین طبیعت، اکوکمپ‌ها در منطقه ای خاص و بکر با چشم اندازهایی فوق العاده قرار گرفته‌اند.

به طور خلاصه می توانیم بگوییم اکوکمپ‌ها به شکل های گوناگونی نظیر اقامتگاه های بوم گردی، خانه‌های سنتی و بومی، خانه های گنبدی، کلبه های چوبی و … ، چادرهای عشایری، خیمه یا اتاقک‌هایی ساده با تزئینات ویژه هستند. می‌توانید برای سفر به اعماق بکر طبیعت، زیبایی های سفر خود را دوچندان کنید. تزئینات و طراحی پیاده شده در انواع اکوکمپ‌ها با رعایت احترام به طبیعت و همچنین استفاده از فرهنگ و آداب و رسوم مردمان منطقه ای است که اکوکمپ در آن قرار دارد. علت اصلی رعایت آداب و رسوم های محلی علاوه بر جذب هرچه بیشتر توریست‌ها و مسافران، این است که بسیاری از اکوکمپ‌ها در مناطق مختلف توسط بومیان همان مناطق اداره می‌شود.

یک اکوکمپ خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

قرارگیری در طبیعت و مکانی بکر و جذاب

اکوکمپ‌ها به شکل خانه های بومی، سوئیت های مختلف، خیمه‌ها و چادرهای سنتی هستند.

اکوکمپ‌های هر منطقه معمولا توسط اهالی و بومیان همان منطقه اداره می شوند.

علاوه بر رعایت آداب و رسوم در طراحی اکوکمپ ها، از میهمانان نیز مطابق با آیین و رسوم بومی همان منطقه پذیرایی می شود!

اکوکمپ‌ها معمولاً به گونه‌ای طراحی می‌شوند که میزان تولید دی‌اکسیدکربن را به حداقل برسانند.

اکوکمپ‌ها معمولاً از مواد بومی منطقه ساخته می‌شوند.

اکوکمپ‌ها معمولاً از انرژی سبز برای تأمین انرژی مورد نیاز خود بهره‌مند می‌گردند، که در این میان، انرژی خورشیدی از پرکاربردترین آن‌هاست.

اکوکمپ‌ها به طور کامل پسماندهای خود را مدیریت می‌کنند.

اکوکمپ‌ها در حفاظت از طبیعت ، پوشش‌های گیاهی و گونه‌های جانوری مشارکت فعال و مؤثر دارند.

تاریخچه اکوکمپ در ایران

ایجاد نخستین اکوکمپ‌ها در ایران، تقریبا به یک دهه قبل باز می گردد. زمانی که اکوکمپ‌ها هنوز به اندازه امروز معروف و محبوب نبودند. جالب است بدانید، نخستین اکوکمپ های ایران، اکثرا در اطراف شهر اصفهان تشکیل شدند.

بعد‌ها با توجه به رونق و استقبال گردشگران داخلی و خارجی از اکوکمپ‌ها ایران، این پدیده تبدیل به یکی از پرطرفدارترین حوزه های گردشگری ایران در زمینه اقامت‌های بوم گردی شد.

از مهم ترین مزیت ها و ویژگی های اکوکمپ‌ها این است که در سال های اخیر باتوجه به افزایش درخواست‌ها برای استفاده از این خدمت اقامتی و بوم گردی، در حال حاضر اکثر اکوکمپ ها ایران، به صورت رسمی زیر نظر سازمان میراث فرهنگی می باشند.

می دانید که ایران جز 5 کشوری است که بیشترین تنوع طبیعی را دارد؟؟ موقعیت جغرافیایی ویژه و 4 فصل بودن ایران، در کنار وجود انواع پوشش های گیاهی سبب ایجاد این جایگاه ویژه برای ایران شده است. حال، در کنار این تنوع گسترده طبیعی، وجود فرهنگ‌ها، اقوام و سنت‌ها متفاوت، ایران را تبدیل به گزینه ای شگفت انگیز برای ایجاد انواع اکوکمپ‌ها با ویژگی‌ها و قابلیت‌های گوناگون کرده است. از اکوکمپ های کویری گرفته و تا اکوکمپ‌های کوهستانی، همگی در ایران قابل دسترسی می‌باشند.

معرفی بهترین اکوکمپ های ایران

اکو کمپ شهداد: ستاره لوت

اکوکمپ ستاره لوت در شهداد - الی گشت

در میانه‌ کویر لوت، مرتفع‌ترین هرم‌های ماسه‌ای دنیا قدعلم کرده‌اند که حتی لوکس‌ترین آسمان خراش‌های امروزی در برابر عظمت این شهر سرتعظیم فرود می‌آورند؛ این پدیده‌‌ منحصر به فرد که در اثر فرسایش باد و آب در حدود بیست هزار سال قبل ایجاد شده‌، کلوت‌های شهداد نامیده می‌شود.این کلوت‌ها در کنار منظره‌ی گندم بریان، مخروط آتشفشانی کواترنر، پهنه‌های شنی مواج و بزرگترین نبکاهای جهان که از جذاب‌ترین نقاط در دشت لوت کرمان محسوب می‌شوند، دلایلی محکم برای احداث اکو کمپکویر لوت بود.اکو کمپ کویر لوت، در ۱۲۰ کیلومتری شهر کرمان و ۳۴ کیلومتری کلوت‌های شهداد قرار دارد. پس از ۱۵کیلومتر رانندگی در جاده شهداد-نهبدان، وارد جاده‌ای آسفالت شده که به اکو کمپ شهداد منتهی می‌شود، می‌رسیم. در ابتدای ورود بانخلستانی زیبا که با اندکی دخل و تصرف انسانی، تعدادی سازه‌ چادری در دل خود جای داده ‌است، مواجه می‌‌شویم. پس از پذیرش در یکی از این چادرها، برای رفع خستگی به سمت اقامتگاه خود حرکت می‌کنیم و در طی مسیر با سازه‌هایی جذاب که همان اقامتگاه‌هاست،روبرو می‌شویم. این سازه‌ها از سقفی شیب‌دار، که توسط ستون‌هایی چوبی مهار می‌شوند،یک چادر، که دیوارهای سازه را تشکیل می‌دهد، ساخته شده‌اند. هرچه قدر که این سازه‌ها از بیرون شبیه به یک بنای سنتی به نظر می‌رسند، از نظر دکوراسیون داخلی با طراحی لوکس خود، ما را شگفت زده خواهند کرد. درون هر چادر، تخت‌هایی چوبی، آشپزخانه‌ای مجهز و یک سرویس بهداشتی طراحی شده است که تمام نیازهای گردشگران را در طی سفر مرتفع می‌سازد.

اکو کمپ مشکین شهر (ملک سویی)

اکوکمپ عشایری دورنا - الی گشت

در دامنه سرسبز سبلان در مجاورت ۸۰۰ متری آبشار گورگور و آبگرم ملک سویی که از معروفترین جاذبه های شهرستان می باشد که در حال حاضر فاز اول کمپ عشایری دورنا مشتمل بر: سوئیت های اقامتی، رستوران و چایخانه سنتی، امکانات اقامت در آلاچیق عشایری، اسب سواری، دوچرخه سواری و اجرای موسیقی زندۀ عاشقلر به بهره برداری رسیده است. اگر به اکوکمپ مشکین شهر سفر کردید؛ می توانید از پل معلق مشکین‌شهر که طویل ترین پل معلق خاورمیانه است، دیدن کنید. بازدید از این پل بخاطر ارتفاع آن از سطح زمین و برخی ویژگی های دیگر بسیار پر طرفدار است.

اکوکمپ مشکین شهر در شهرستان مشکین شهرِ استان اردبیل واقع شده که پس از ورود به مشکین شهر اگر ۱۸ کیلومتر به سمت ییلاق ملک سویی حرکت کنید به اکو کمپ مشکین شهر (ملک سویی ) می‌رسید.

اکو کمپ کویری متین آباد

اکوکمپ متین آباد - الی گشت

اکو کمپ کویری متین آباد در ۲۵ کیلومتری جنوب نطنز  و ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر کاشان قرار گرفته است. این اقامتگاه در ابتدای رمل های شنی بزرگ کویر “پشت ریگ” در جنوب دریاچه نمک “مسیله” و در نزدیکی قلعه “کرشاهی” احداث شده است. این منطقه گردشگری، نخستین اکو کمپ ایران است که با هدف توسعه گردشگری پایدار و حفاظت از زیست بوم منطقه ساخته شده است. برادران “اشرف واقفی” که اصالتا از اهالی نطنز هستند، در سال ۱۳۸۵ به فکر ساخت این اکو کمپ افتادند تا مسافران کویر افسونگر، شبی را در این منطقه به صبح برسانند. در اکو کمپ کویری متین آباد ابتدا فقط اقامت در چادرهای بومی صورت می گرفت. با افزایش شمار گردشگران ورودی به این منطقه، کاروانسرایی به سبک قدیمی و چند کومه گلی هم به این مجموعه اضافه شدند. در سال ۲۰۱۴ میلادی، سازمان ملل (UN DESA) این اکو کمپ را به عنوان یکی از ۱۸ سایت گردشگری مطرح جهان که در زمینه های اکوتورستی فعالیت می کنند، انتخاب کرد. در سال ۲۰۱۵ نیز جایزه صلح و محیط زیست دکتر تقی ابتکار به این مکان تعلق گرفت. متین آباد کمپ مجهزیست که در آن هرچه نیاز داشته باشید، فراهم است. این کمپ در همسایگی کویر مرکزی کشور قرار دارد. به همین دلیل با اقامت در آن، می توانید به گشت و گذار کویری بپردازید. تماشای رمل های بزرگ منطقه، تماشای طلوع و غروب خورشید از بلندای آن‌ها، دیدن آسمان پر ستاره کویر و شتر سواری، خاطرات خوشی را در این مکان برایتان رقم خواهد زد. چادرها و کومه های سنتی این اکو کمپ، حمام و سرویس های جداگانه ندارند و مسافرانی که کومه و چادر را برای اقامت انتخاب می کنند، باید از توالت‌ها و حمام های تمیز و مجهز عمومی این مکان استفاده کنند.

اکو کمپ عشایری دورنا

رزرو اکو کمپ دورنا (کلبه کوهستانی) - مشگین شهر

در دامنه سرسبز سبلان و منطقه ییلاقی و نمونه گردشگری ملک سویی در فضایی به مساحت ۵ هکتار و با ترکیب معماری سنتی آمیخته با مدرنیته با استفاده از مصالح بومی و سنگی و با الهام از تاریخ و فرهنگ ترکان آذری و عشایر شاهسون به گونه ای ساخته شده است که کمترین آسیب را به محیط زیست و تنوع زیستی منطقه وارد آید. وجود امکانات اقامت و استراحت متنوع به گردشگران این امکان را خواهد داد تا بنا به سلیقه و شرایط سنتی محل استراحت خود را تعیین نمایند. برخلاف اکو کمپ‌های کویری، که بیشتر در فصول سرد سال طرفدار دارند، در اکو کمپ عشایری دورنا، فصل زمستان با ورزش‌های زمستانی و منظره‌ کوه‌های پوشیده از برف و فصل تابستان با هوای خنک و جاذبه‌های منحصر به فرد، خیل عظیم گردشگران را به سمت خود جذب می‌کند.

اکوکمپ دیلمان

اکوکمپ چیست

این اکو کمپ در شهرستان سياهكل در شرق گيلان با موقعيت جلگه اي در فاصله 15كيلومتري لاهيجان واقع شده است.طرح اکوکمپ بوم گردی در منطقه گردشگری دیلمان، در روستای تالش، واقع در استان گیلان به عنوان مهمترین کمپ گردشگری کشور در منطقه ای بکر و در ارتفاعات 1800 متری افتتاح شده است و تا اواسط پاییز برپا خواهد بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا