آخرین اخبارتئاتر

یک جشنواره بین‌المللی را بومی نبینیم!

دبیر بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان تاکید کرد که این جشنواره، یک جشنواره بین‌المللی است و نباید با مقیاس‌های یک جشنواره بومی یا استانی برگزار شود.

امیر مشهدی عباس با تشریح دلایل انتقال این دوره از جشنواره از همدان به یزد گفت: برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در تهران بسیار راحت‌تر از آن بود که آن را در یک استان دیگر برگزار کنیم اما یکی از دلایل برگزاری جشنواره در خارج از تهران، این است که فرصت برگزاری این رویداد بزرگ در استان‌ها وجود داشته باشد تا انگیزه‌ای باشد برای تقویت زیرساخت‌ها، تجهیز سالن‌ها و ارتقای امکانات در دیگر نقاط کشورمان.

او با اشاره به تاثیرات برگزاری این جشنواره بر رشد و ارتقای امکانات نمایشی همدان یادآوری کرد: همدان هم در آغاز برگزاری جشنواره، سالن‌های تئاتر مجهزی نداشت ولی برپایی جشنواره، انگیزه‌ای شد برای ارتقای امکانات نمایشی این استان. در حال حاضر در استان یزد هم فعالان تئاتر زیادی مشغول به کار هستند و امیدواریم با برگزاری جشنواره، فعالان تئاتر این استان فعال‌تر شوند و سالن‌های آن ارتقا پیدا کنند.

مشهدی عباس درباره مشکلات برگزاری جشنواره در همدان توضیح داد: این گونه فعالیت‌ها نیازمند مساعدت شهرداری، استانداری، فرمانداری، اداره کل ارشاد استان و … است چون به هر حال برگزاری جشنواره در هر استانی، هزینه‌های خاص خود را دارد. بخصوص که جشنواره تئاتر کودک و نوجوان جزو ۲۰ جشنواره برتر این حوزه در دنیاست و سال‌هاست در قامت یک جشنواره بین‌المللی برگزار می‌شود و دنبال‌کنندگان خاص خود را دارد بنابراین نمی‌توان آن را مانند یک جشنواره استانی یا بومی برگزار کرد و لازم است این جشنواره استانداردهای بین‌المللی را رعایت کند.

او اضافه کرد: استان یزد برای برگزاری جشنواره ابراز تمایل بسیاری داشت و قرار شد کل هزینه‌های جشنواره به صورت پنجاه پنجاه میان تهران و یزد تقسیم شود. این در حالی است که همدان گفته بود فقط بخشی از هزینه‌ها را تقبل می‌کند و از آنجاکه وزارت ارشاد هم مشکلات و محدودیت‌های خاص خود را دارد، این شکل از همکاری برایش مناسب نبود.

مشهدی عباس با اشاره به اصرار وزیر ارشاد بر ماندن جشنواره در همدان توضیح داد:آقای وزیر همه تلاشش را به کار گرفت تا جشنواره در همدان بماند. مانند بسیاری از جشنواره‌های معتبر جهان که به نام شهر برگزارکننده شناخته می‌شود. در راستای همین تلاش و اصرار وزیر بود که سال گذشته  وزارت ارشاد تمام هزینه‌های جشنواره را تقبل کرد ولی نمی‌توان در هر دوره چنین کرد.

این کارگردان تئاتر با توضیح هزینه‌های گوناگون برگزاری یک جشنواره خاطرنشان کرد: بخش عمده هزینه‌ها، تامین کمک هزینه و جوایز گروه‌های شرکت‌کننده است و خیلی مهم است که در این زمینه به روز باشیم چون شرایط مانند گذشته نیست که با کمک هزینه‌ای مختصر بتوان یک اثر نمایشی را به اجرا رساند. برایمان مهم بود که شان گروه‌های شرکت‌کننده در بحث کمک هزینه رعایت شود ولی با اینکه استان همدان تماشاگران و فعالان بسیار زیادی داشت، به ناچار جشنواره را از این استان منتقل کردیم.

او در پاسخ به اینکه گاه ثبات یک جشنواره در یک استان سبب می‌شود که آن استان دیگر برای ارتقای امکانات نمایشی خود تلاش کافی نکند، گفت: در این بحث، نگاه، خیلی مهم است. خیلی بد است که یک جشنواره بین‌المللی را که در دنیا جایگاه خود را دارد و توانسته برای فعالان تئاتر کودک و نوجوان در داخل کشور، ایجاد انگیزه کند، در حد یک جشنواره استانی یا بومی ببینیم یا آن را متعلق به خود بدانیم، نه اینکه جشنواره استانی خوب نباشد ولی معیار و مقیاس آن با یک جشنواره بین‌المللی متفاوت است.

مشهدی عباس درباره میزان حمایت‌های استان یزد در برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان توضیح داد: برای برگزاری جشنواره در یزد قول مساعد گرفته‌ایم و خیلی از مسائل میان وزارت ارشاد و استان حل شده است.

او درباره تاریخ برگزاری جشنواره نیز گفت: هنوز در این زمینه به قطعیت نرسیده‌ایم زیرا لازمه مشخص کردن تاریخ این است که با دیگر جشنواره‌ها و رویدادهای فرهنگی تداخل نداشته باشد و استان برگزارکننده نیز آمادگی لازم را داشته باشد. از سوی دیگر زمان برگزاری جشنواره، به زمان بودجه‌بندی و تخصیص بودجه نیز وابسته است. به هر حال این جشنواره، قدمت بسیاری دارد و تمام تلاش‌مان این است که زمان مناسبی برگزار شود چراکه تولیدات آن در کیفیت نمایش‌های کودک در سال‌های آینده بسیار تعیین‌کننده است.

او درباره تعداد سالن‌های تئاتر در یزد گفت: فقط شهر یزد نیست بلکه بررسی‌های‌مان نشان می‌دهد به جز خود یزد، در شهرهای میبد، مهریز، اردکان و … نیز سالن تئاتر دارند و با احتساب همه اینها به اندازه نیازمان، سالن خواهیم داشت.

مشهدی عباس با تاکید بر لزوم رعایت شان هنرمندان تئاتر کودک و نوجوان افزود: هنرمندان تئاتر کودک و نوجوان بسیار شریف هستند و با بدترین شرایط و کمترین امکانات و بودجه و دستمزد کار می‌کنند. تمام تلاش‌مان بر این است که این جشنواره در خور و شایسته این جامعه بزرگ و شریف باشد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا