آخرین اخبارمحیط زیست

پروژه‌های سنگین، مقصران اصلی تخریب محیط زیست

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در دنیا مخربان اصلی محیط زیست معمولاٌ پروژه‌های سنگین مربوط به دستگاه های اجرایی هستند و مردم تقصیر زیادی در تخریب محیط زیست در مقایسه با این پروژه‌ها ندارند.

به گزارش هفت‌گرد حسن اکبری در نخستین جلسه گفت و گوی صمیمانه با حجت‌الاسلام حامد تقدیری – رییس ستاد ملی روایت پیشرفت که در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، با تاکید بر این که در تبیین اقدام های سازمان حفاظت محیط زیست نیازمند توجه ویژه هستیم، اظهارکرد: تقریباً در کل بدنه سازمان این مساله وجود دارد و ما تاکنون نتوانستیم ظرفیت‌های سازمان را به‌خوبی معرفی کنیم.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که در ساختمان معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی یک مجموعه ارزشمند وجود دارد که حاصل سال‌ها کار و تلاش کارشناسان است، افزود: غنی‌ترین موزه ذخایر ژنی کشور شامل هرباریوم، نمونه‌های تاکسیدرمی جانوری و گیاهی، مجموعه‌های فسیل، سنگ و کانی، بی‌مهرگان و بانک ژن از نمونه‌های جانوری که جمع آوری برخی از گونه‌ها از ۱۳۰ سال پیش شروع شده در این سازمان وجود دارد.

وی ادامه داد: در دنیا مخربان اصلی محیط زیست معمولاٌ پروژه‌های سنگین مربوط به دستگاه های اجرایی هستند و مردم تقصیر زیادی در تخریب محیط زیست در مقایسه با پروژه‌های سنگین مخرب دستگاه‌ها ندارند و درست است شکارچیان حیات وحش جزء مردم محسوب می شوند، با این وجود اثرگذاری این افراد در تخریب محیط زیست زیاد نیست.

اکبری به نقش مهم آموزش و پرورش در فرهنگسازی حفظ محیط‌ زیست در مدارس اشاره کرد و گفت: آموزش و پرورش باید برای حفظ سرمایه محیط زیست پای کار بیاید. وقتی بنیان فرهنگی انسان‌ها در طول سالیان متمادی شکل می‌گیرد، تغییر آن سخت می‌شود، با وجود این اگر مقامات مسئول از زیستگاه‌های بکر و طبیعت ایران که سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت آن حدود ۱۵۰ شهید و بیش از ۳۰۰ جانباز تقدیم کرده است، بازدید می‌کردند، حمایت‌های بیشتری صورت می‌گرفت.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی در بخشی از سخنان خود به سایر اقدام‌های سازمان حفاظت محیط زیست پرداخت و گفت: طی دو سال اخیر، کارهای مناسبی انجام شده و تاکنون دولت پای مسائل محیط زیست خوب ایستاده است.

اکبری با بیان این که از سال ۱۳۴۶ به بعد که قانون شکار و صید تصویب شد، تاکنون هیچ قانونی در زمینه حیات وحش تدوین نشده است، افزود: برای نخستین بار با گذشت نیم قرن به تغییر ساختارهای قانونی متناسب با شرایط روز یعنی «مشارکت مردم در حفاظت محیط زیست» را شروع کردیم. محیط زیست را کسانی بهتر می‌توانند حفظ کنند که بهره بردار آن هستند و به همین منظور در سال جاری چندین تفاهمنامه برای حفظ گونه‌های مختلف جانوری با رویکرد «حفاظت مشارکتی» امضا شد.

وی مقابله با قاچاق حیات وحش را از دیگر فعالیت‌های این معاونت ذکر کرد و ادامه داد: در زمینه گونه‌های درخطر انقراض مثل یوزپلنگ، میش مرغ و گوزن زرد ایرانی که از دهه ۳۰ به بعد جمعیت این گونه‌ها کاهش یافته، اقدام‌های موثری برای حفاظت از این گونه‌ها انجام شده است.

اکبری با تاکید بر این که لازم است در حوزه ترویج حفاظت از محیط زیست و روایتگری از اقدام های انجام شده، فعالیت بیشتری داشته باشیم، گفت: حفظ داشته‌های زیستی کشور برای بخش زیادی از مردم مهم است. وقتی خبری درباره رویت یوز و چهار توله‌اش منتشر می‌شود، حس می‌کنیم آرامشی در بین عده‌ای زیادی از مردم ایجاد شده است و مردم در کنار همه تنگناهای زندگی‌شان، نسبت به حفظ سرمایه های زیستی کشور حساسیت زیادی پیدا کرده‌اند.

وی با تاکید بر این که باید بتوانیم به مردم اطمینان دهیم که برای حفظ گونه‌های در خطر انقراض با افق دید بهتر مناسبت‌ترین اقدامات انجام شده است، گفت: حدود ۷۲ مرکز نگهداری، باغ وحش و باغ پرندگان در کشور فعال است که برای نخستین بار رتبه‌بندی باغ وحش‌ها را در این دولت پیگیری کردیم و گام‌های بسیار مناسبی برای استانداردسازی باغ وحش ها برداشته شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، اکبری ابلاغ دستورالعمل استفاده از ظرفیت «طبیعت‌گردی مناطق حفاظت شده» که درآینده می تواند بسیار تاثیرگذار باشد و مردم خواهند توانست از طبیعت و حیات وحش کشور بازدید کنند را از دیگر اقدامات مهم این معاونت دانست.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا