آخرین اخبارفناوری اطلاعات

ژاپن از اعماق دریا برق تولید می‌کند

ژاپن یک سیستم مبتنی بر  انرژی اعماق اقیانوس ابداع کرده که می‌تواند نوعی از انرژی تجدیدپذیر  قابل اطمینان و مستمر را فراهم کند.

به گزارش هفت‌گرد، به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، شرکت IHI Corp که در زمینه تولید ماشین‌آلات سنگین ژاپنی فعالیت می‌کند، این سیستم را ابداع کرده است. شرکت مذکور از ۱۰ سال قبل مشغول توسعه یک توربین زیردریایی است که انرژی جریان‌های اعماق اقیانوس را مهار می‌کند.

توربین دریایی عظیم کایریو (Kairyu) شبیه یک هواپیمای ۳۳۰ تنی است که دو پروانه دارد که در جهت مخالف می‌چرخند و به یک بدنه عظیم متصل شده اند. این توربین که در عمق ۳۰ تا ۵۰ متری دریا شناور می‌ماند به‌وسیله یک لنگر به کف دریا متصل است.

IHI Corp برنامه‌های بلندپراوازانه‌ای دارد و تصمیم دارد توربین‌هایش را در مسیر یکی از قدرتمندترین جریان‌های دریایی جهان (جریان کوروشیو) قرار دهد و به‌وسیله کابل‌های زیردریایی برق را منتقل کند. سازمان توسعه انرژی‌های نو و فناوری‌های صنعتی(NEDO) تخمین می‌زند با استفاده از این جریان بتوان حدود ۲۰۰ گیگاوات انرژی تولید کرد.

این میزان انرژی معادل ۶۰ درصد ظرفیت تولید برق فعلی ژاپن است.

کن تاکاگی استاد سیاست‌گذاری فناوری اقیانوسی در دانشگاه توکیو می‌گوید: جریان‌های اقیانوسی برای ژاپن مزیت مهم دارند زیرا می‌توان به آنها دسترسی یافت. انرژی بادی از لحاظ جغرافیایی برای اروپا مناسب‌تر است که در معرض بادهای غربی است و در ارتفاع بالاتری نسبت به سطح دریا قرار دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا