آخرین اخبارفناوری اطلاعات

نخستین ثانیه‌ها پس از مه‌بانگ، شبیه‌سازی شد

یک شبیه‌سازی جدید نحوه توسعه جهان اولیه را چند ثانیه پس از مه‌بانگ نمایش می‌دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، یک شبیه‌سازی جدید، وقایع چندین ثانیه اول پس از مه‌بانگ(Big Bang) را ترسیم می‌کند و بر چیزی تمرکز دارد که دانشمندان آن را محیط بین کهکشانی (intergalactic medium) یا گاز و غبار بین کهکشان‌ها می‌نامند.

تیمی به رهبری محققان «موسسه اخترفیزیک جزایر قناری» (IAC) از یادگیری ماشینی که نوعی الگوریتم است که در آن یک رایانه برای تشخیص الگوها آموزش داده می‌شود تا ۱۰۰ هزار ساعت محاسبات را تکمیل کند، استفاده کردند. الگوریتم این پروژه Hydro-B«AM» نام دارد.

نمایندگان موسسه اخترفیزیک جزایر قناری در بیانیه‌ای در روز ۲۰ مه گفتند که این تحقیقات جدید به محققان این امکان را می‌دهد تا پدیده‌هایی از جمله ماده تاریک، گاز پرانرژی، هیدروژن خنثی و سایر اجزای کیهانی را که برای درک ساختار جهان ما ضروری هستند، شبیه‌سازی و ترسیم کنند.

آنها افزودند: این تحقیقات همچنین امکان بازتولید دقیق «جنگل‌های لیمان آلفا»(Lyman-alpha forests) را فراهم کرده است. جنگل‌های لیمان آلفا یک الگوی خاص از خطوط در یک طیف از کهکشان‌ها و اجرام مشابه است که زمانی ایجاد می‌شود که ابرهای گاز هیدروژن در مسیر خود نور کهکشانی را جذب می‌کنند.

محققان افزودند: این جهان‌های مجازی «به‌عنوان بستر آزمایشی برای مطالعه کیهان‌شناسی عمل می‌کنند. بااین‌حال، این شبیه‌سازی‌ها از نظر محاسباتی بسیار گران هستند و امکانات محاسباتی کنونی تنها به ما اجازه می‌دهد تا مقادیر کوچکی از کیهان را کاوش کنیم.

الگوریتم Hydro-BAM به‌گونه‌ای طراحی شده است که شامل احتمال، یادگیری ماشینی و کیهان‌شناسی یا به‌عبارت‌دیگر تاریخچه جهان هستی باشد. محققان می‌گویند: این الگوریتم امکان دستیابی به پیش‌بینی‌های بسیار دقیق را تنها در چند ۱۰ ثانیه فراهم کرده است.

ترسیم خطوط جذب در طیف‌های کهکشانی به محققان اجازه داد تا درباره‌ محل قرارگیری ابرهای گاز هیدروژن اطلاعات کسب کنند. باتوجه‌به اینکه جهان به طور پیوسته در حال انبساط است، مکان نماینده‌ای برای فاصله است. ابرها همچنین سرنخ‌هایی از آنچه در محیط بین کهکشانی وجود دارد فراهم می‌کنند.

جدیدترین مطالعه در این مورد در ماه مارس در مجله «Astrophysical» منتشر شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا