آخرین اخباراجتماعیحقوقیشهری

راه‌اندازی قرارگاه مدیریت و کاهش تلفات حوادث ترافیکی

قرارگاه مدیریت و کاهش تلفات حوادث ترافیکی به پیشنهاد جمعیت هلال احمر و با همکاری فراجا، ستادکل نیروهای مسلح، وزارت راه و شهرسازی، وزارت صمت و وزارت بهداشت تشکیل شد.

به گزارش هفت‌گرد، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر؛ پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در نشست با مسئولین مرکز شفا از راه اندازی قرارگاه مدیریت و کاهش تلفات حوادث ترافیکی خبر داد.

او افزود: در قرارگاه مدیریت و کاهش تلفات حوادث ترافیکی می‌توان با هم‌افزایی ارگان ها و وزارتخانه‌های مسئول در مسیری حرکت کرد تا مدیریت حوادث در این حوزه به خوبی انجام شود و تلفات کمتری در جاده‌های کشور داشته باشیم.

کولیوند خاطرنشان کرد: پلیس و وزارت راه در این عرصه فعالیت‌های خوبی داشته‌اند و اراده جدی دارند تا نقاط حادثه‌خیز کشور اصلاح شود و تلفات در این حوزه‌ها کاهش یابد. با چنین همکاری‌هایی می‌توان آمار تلفات را به‌شدت کاهش داد.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به مهم‌ترین عوامل خطر در حوادث ترافیکی ادامه داد: سرعت بالا، عدم حفظ سرعت مطمئنه، عدم استفاده از کلاه ایمنی، عدم استفاده از صندلی کودک، عدم استفاده از کمربند ایمنی، خواب‌آلودگی، استفاده از نوشیدنی‌های الکلی و استفاده از تلفن همراه حین رانندگی از جمله مهم‌ترین دلایلی است که سبب می‌شود تا حوادث در جاده‌های کشور افزایش یابد و علاوه بر این نیز ضرورت دارد تا مناطق پرخطر آشکارسازی شود.

او افزود: در همین راستا و در جهت کاهش تلفات حوادث ترافیکی باید مدیریت سرعت به‌وسیله ابزار جدید در دستور کار قرار گیرد و هوشمندسازی خودروها به کمک مسئولان مربوطه انجام شود.

کولیوند تصریح کرد: ایمنی راه‌ها باید با هم‌افزایی صورت گیرد و تمامی دستگاه‌ها باید پای کار آمده تا موفقیت حاصل شود. در همین زمینه خطرهای جاده‌ای و ترافیکی باید شناسایی شده و در راستای رفع آن‌ها تلاش کرد. باید آموزش صورت گیرد و اقدامات بازدارنده پس از آن انجام شود.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به این که سیستم کنترل پایدار الکترونیکی در سطح کشور باید راه‌اندازی شود، گفت: نقاط دورافتاده کشور باید مورد پایش قرار گیرد و رئیس‌جمهوری در این خصوص دستور اکید داده‌ است. سانحه قطار طبس نیز در همین نقاط کور کشور رخ داد که ضرورت ارتباط برخط با دستگاه‌های امدادی را در وسایل حمل و نقل عمومی نشان می‌دهد.

او افزود: از سوی دیگر ارتقا سلامت روان رانندگان جاده‌ای باید مورد توجه قرار گیرد و حفاظت از کودکان و توسعه آموزش‌ها در دستور کار قرار گیرد. امروز حفظ جان انسان‌ها اهمیت زیادی دارد و باید در این راستا گام برداشت تا آمار تلفات جاده‌ای کاهش یابد. ایمنی راه‌ها باید با هم‌افزایی ارتقا یابد و تمامی دستگاه‌ها باید پای کار آمده تا موفقیت حاصل شود.

کولیوند تاکید کرد: خطرهای جاده‌ای و ترافیکی باید شناسایی شده و در راستای رفع آن‌ها تلاش کرد. جلسات قرارگاه مدیریت و کاهش تلفات حوادث ترافیکی از این پس به صورت مرتب برگزار خواهد شد تا هر نهادی بتواند با ظرفیتی که دارد در مسیر کاهش تلفات جاده‌ای تلاش کند.

همچنین در این نشست دکتر گرجی با اشاره به فعالیت‌های جمعیت هلال احمر در امدادرسانی به حوادث جاده‌ای گفت: هلال احمر در ماه‌های اخیر تلاش‌های خوبی انجام داده و امروز می‌توان با بهره‌گیری از علم و با اتکا به تجارب گذشته، در مسیر کاهش تلفات حوادث ترافیکی گام برداشت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا