آخرین اخباراجتماعیمحیط زیست

پیامدهای فروپاشی جریان اقیانوسی اطلس در جهان

نتایج یک مطالعه حاکی از آن است که فروپاشی جریان اقیانوسی در آب‌های اقیانوس اطلس در سراسر جهان موج می‌زند.

به گزارش هفت‌گرد، تغییرات آب و هوایی باعث کاهش سرعت نوار نقاله جریان‌های اقیانوسی می‌شود که آب گرم را از مناطق استوایی به اطلس شمالی می‌رساند.

کارشناسان در یک بررسی به پیامدهای عمیق آب و هوای جهانی در صورت فروپاشی کامل نوار نقاله اقیانوس اطلس پرداختند و دریافتند که فروپاشی این سیستم موسوم به گردش واژگونی نصف‌النهار اقیانوس اطلس، آب و هوای زمین را به حالتی شبیه به لانینا تغییر خواهد داد.

این وضعیت به معنای بارش باران‎های سیلابی بیشتر در شرق استرالیا و تشدید خشکسالی‌ها و آتش‎سوزی‌ها در جنوب غربی ایالات متحده است. ساکنان سواحل شرقی استرالیا می‌دانند پدیده لانینا به چه شکل است. تغییرات آب و هوایی اتمسفر را با هوای مرطوب پرکرده در حالی‎که دو تابستان لانینا، آب‌های اقیانوس شمال استرالیا را گرم کرده است.

همچنین در جنوب غرب آمریکای شمالی، خشکسالی بی‌سابقه و آتش‌سوزی‌های شدید جنگلی فشار زیادی را بر خدمات اورژانس و بخش کشاورزی وارد کرده است، به‌طوری‎که آتش‌سوزی‌های سال ۲۰۲۱ به تنهایی حداقل ۷۰ میلیارد دلار هزینه داشته است.

آب و هوای زمین پویا، متغیر و همیشه در حال تغییر است. اما وضعیت کنونی ما در انتشار گازهای گلخانه‌ای به کل سیستم ضربه بزرگی وارد می‌کند که پیامدهای نامشخصی در پی خواهد داشت.

گردش واژگونی نصفالنهار اقیانوس اطلس چیست؟

گردش واژگونی اقیانوس اطلس شامل جریان عظیمی از آب گرم استوایی به سمت اقیانوس اطلس شمالی است که به ملایم نگه‌داشتن آب و هوای اروپا کمک می‌کند. همچنین به مناطق استوایی این فرصت را می‌دهد تا از گرمای مازاد رها شوند. واژگونی معادل آب‌های قطب جنوب را می‎توان در نیمکره جنوبی یافت.

ثبت رکوردهای آب و هوایی که به ۱۲۰ هزار سال قبل می‎رسد، نشان می‎دهد که گردش واژگونی اقیانوس اطلس در دوران یخبندان متوقف شده یا به‌‎طور چشمگیری کاهش یافته است.

به گزارش ساینس الرت، از زمان شروع تمدن بشری در حدود ۵۰۰۰ سال قبل، واژگونی اقیانوس اطلس نسبتا پایدار بوده است. اما در طول چند دهه گذشته، کاهش سرعت آن شناسایی شده که موجب نگرانی کارشناسان شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا