آخرین اخبارمیراث فرهنگی و گردشگری

30 کشور اروپایی محدودیت کرونایی را برداشتند

حدود ۳۰ کشور اروپایی تاکنون محدودیت‌های کرونا را برای سفر برداشته‌اند. با این‎حال برخی کشورها، از جمله فرانسه و اسپانیا به این محدودیت‌ها همچنان متعهد مانده‌اند.

به گزارش هفت‌گرد، کشورهای اتحادیه اروپا و حوزه شنگن از ۱۳ اکتبر سال ۲۰۲۰ (۲۲مهرماه ۱۳۹۹) همزمان با همه‌گیری کرونا رویکردی هماهنگ را برای محدودیت تردد مسافران بین‌المللی تصویب کردند که برخی از این کشورها با بهبود وضعیت این اپیدمی، از نیمه دوم خردادماه ۱۴۰۱ برابر با ژوئن ۲۰۲۲ به تدریج این محدودیت‌ها را کاهش دادند و یا به طور کامل حذف کردند.

در حال حاضر ۳۰ کشور در اروپا هیچ محدودیتی در ارتباط با کرونا برای مسافران بین‌المللی و تردد مرزی ندارند: آلبانی، اتریش، بلژیک، بلغارستان، کرواسی، قبرس، جمهوری چک، دانمارک، استونی، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایرلند، ایتالیا، کوزوو، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، مولداوی، مونته‌نگرو، مقدونیه شمالی، نروژ، لهستان، رومانی، صربستان، اسلوونی، سوئد، سوئیس و بریتانیا (انگلیس).

حذف این محدودیت‌ها به آن معنا است که صرف‌نظر از سوابق واکسیناسیون، مسافران دیگر نیاز ندارند مدرکی درباره وضعیت سلامت خود درباره کرونا، از جمله تست PCR نشان دهند. برای ورود به این کشورها همچنین مدرک واکسن خواسته نمی‌شود، اما این احتمال همچنان وجود دارد این مدرک هنگام پرواز از سوی شرکت‌های هواپیمایی مطالبه شود یا در برخی مراکز تفریحی، اقامتی، رستوران‌ها و یا بیشتر در مراکز درمانی و بهداشتی و یا وسایل نقلیه عمومی درون‌شهری درخواست شود.

محدودیت‌های کرونا اگرچه درحال حذف در بسیاری از کشورهای اروپایی است، اما همچنان در بخش‌های دیگری از این قاره، جدی و گاه سختگیرانه اجرا می‌شود، ‌از جمله:

استونی: افرادی که از خارج از اتحادیه اروپا به این کشور وارد می‌شوند باید مدرکی مبنی بر وضعیت واکسیناسیون، گواهی بهبودی یا نتیجه منفی آزمایش PCR را نشان دهند و یا در صورت همراه نداشتن این مدارک باید به مدت هفت روز ایزوله و یا قرنطینه شوند.

فنلاند: فقط افراد کاملاً واکسینه‌شده می‌توانند از فنلاند دیدن کنند. این مسافران باید علاوه‌بر دو دُز واکسن کووید مورد تایید این کشور، واکسن تقویت‌کننده یا دز بوستر را ۲۷۰ روز پس از واکسن دوم تزریق کرده باشند. مسافران واکسینه نشده مجاز به سفرهای غیرضروری به فنلاند نیستند. احتمال دارد این مقررات در پایان ماه زوئن حذف شود.

فرانسه: این کشور اگرچه بسیاری از محدودیت‌های سفر خود را کاهش داده است و درحال حاضر برای ورود به بسیاری از اماکن نیاز به ارائه مدارک مربوط به سلامتی کووید- ۱۹ نیست، اما همچنان درباره ورود و سفر افراد واکسینه شده و نشده و همچنین کشور مبدأ سفر آن‌ها، محدودیت هایی دارد.  هم‌اکنون افرادی می‌توانند به فرانسه سفر کنند که یکی از واکسن‌های مورد تایید این کشور از جمله فایزر/مدرنا/جانسون/آسترازنکا را کامل تزریق کرده باشند. این کشور به تازگی مسافرانی که دو دز واکسن سینوفارم را تزریق کرده اند و دز سوم را آسترازنکا و یا یکی از واواکسن‌های مورد تایید این کشور را تزریق کرده باشند، اجازه ورود خواهند داشت. مسافران واکسینه شده دیگر نیازی به ارائه تست PCR ندارند. علاوه‌بر این استفاده از ماسک در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشت همچنان اجباری است، اما محدودیتی برای دیگر مراکز از جمله کافه و رستوران و مراکز خرید وجود ندارد.

مالت: این کشور به تازگی شرایط قرنطینه هنگام ورود را لغو کرده است اما هر شخصی که وارد مالت می‌شود باید گواهی واکسیناسیون، سند بهبودی از بیماری کووید و یا نتیجه منفی آزمایش PCR  را همراه داشته باشد.

هلند: هنوز ممنوعیت ورود برای همه مسافرانی که از خارج از اتحادیه اروپا به هلند می‌آیند وجود دارد، به جز افرادی که مدرکی در اثبات واکسیناسیون کووید و یا گواهی بهبودی از این بیماری را نشان دهند.

پرتغال: هرکسی که به سرزمین اصلی پرتغال سفر می‌کند نیاز دارد مدرک واکسیناسیون، گواهی سلامت کووید یا نتیجه منفی آزمایش PCR را نشان دهد. با این حال، دو منطقه توریستی مادیرا (Madeira) و آزور ( Azores) تمام محدودیت‌های خود را بدون توجه به وضعیت واکسیناسیون برای گردشگران و مسافران برداشته‌اند.

اسلواکی: مقامات این کشور به بازدیدکنندگانی که گواهی بهبودی کووید یا واکسیناسیون و یا نتیجه منفی آزمایش PCR را نشان دهند، اجازه ورود داده‌اند.

اسپانیا: این کشور به تازگی محدودیت‌های کرونا را برای مسافران داخل اتحادیه اروپا برداشته است. با این حال، مسافرانی که از خارج این منطقه به اسپانیا می‌آیند باید مدرکی مبنی بر واکسیناسیون، بهبودی از کووید و یا نتیجه منفی آزمایش PCR را نشان دهند، ‌اعتبار تست PCR و آنتی‌ژن به ترتیب ۷۲ و ۴۸ ساعت است. کسانی که با هواپیما یا کشتی به اسپانیا سفر می‌کنند باید قبل از سفر، یک فرم بهداشتی پر کنند، مگر اینکه گواهی کووید اتحادیه اروپا یا گواهی معادل آن که توسط اتحادیه به رسمیت شناخته شده است را همراه داشته باشند. در اسپانیا استفاده از ماسک در وسایل نقله عمومی همچنان الزامی است.

این مقررات با توجه به وضعیت ناپایدار ویروس کرونا، ثابت و قطعی نیست و احتمال بازنگری در آن وجود دارد. از طرفی اتحادیه اروپا برخی کشورها را با توجه به سطح درگیری کرونا و واکسیناسیون در فهرست قرمز قرار داده که محدودیت‌های کرونا برای آن‌ها همچنان برقرار است، هرچند به تازگی اعلام کرده این محدویت‌ها را تدریجی برای این کشورها، از جمله بحرین، شیلی، روآندا و اروگوئه نیز حذف خواهد کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا