آخرین اخبارفناوری اطلاعات

درخشش محقق ایرانی در ناسا

ایران‌زمین افراد موفق و مستعدی را در دامان خود پرورانده و برخی از این چهره‌های برجسته توانسته‌اند خارج از مرزهای ایران نیز به مدارج علمی و جایگاه‌های ویژه‌ای در حوزه‌ تخصصی خود دست یابند.

به گزارش هفت‌گرد، کاوش در فضا و کشف رموز سیارات دیگر همیشه برای انسان جذاب بوده است. انسان اکنون سال‌هاست که در حال بررسی همه سیارات به‌خصوص مریخ است تا دریابد آیا می‌تواند نشانه‌ای از حیات در سیاره‌ای جز سیاره زمین بیابد یا خیر.

رایان علیمو نیز همانند سایر افراد از دوران کودکی به فضا و کاوش در آن علاقه داشته و این علاقه و پشتکار زیاد، حال او را به ناسا که یکی از بهترین سازمان‌های فضایی جهان است رسانده است.

رایان شهروز علیمو در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۶۹ در تهران متولد شد. دکتر علیمو موفق به اخذ مدرک کارشناسی رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعتی شریف شده است و سپس برای ادامه تحصیل به ایالات متحده آمریکا رفته است. او موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک و دکترای علوم محاسباتی از دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو شده است و سپس به موسسه فناوری کالیفرنیا رفته و موفق به اخذ مدرک فوق دکترا در رشته خودروی خودران شده است.

دکتر رایان علیمو درباره علاقه خود به فضا گفت: امیدوارم راه زندگی من بتواند به نسل‌های جوان انگیزه دهد تا خود را باور کنند و به اهداف خود برسند. یادم هست در سال ۲۰۰۴ به همراه پدرم در تهران در حال تماشا کردن فرود یک مریخ‌نورد بودیم که پدرم به من گفت آیا می‌توانم یک روز تو را در بخش فرود مریخ نورد ناسا ببینم؟

دکتر رایان علیمو - هفت گرد
دکتر رایان علیمو

علیمو از کودکی کنجکاو بود و از زیبایی کیهان و اعماق آسمان شگفت‌زده می‌شد. بنابراین با تشویق اطرافیان خود در کلاس هفتم به رصدخانه زعفرانیه رفت تا منجم آماتور شود. دکتر علیمو دوره ابتدایی خود را در دبستان کیهان به پایان رساند و سپس به دبیرستان علامه طباطبایی رفت. دکتر علیمو در دوران دبیرستان در سن ۱۵ سالگی به‌عنوان یکی از جوانترین شرکت‌کنندگان، موفق به دریافت مدال طلا در المپیاد نجوم ایران(رتبه ۱ از بین ۲۵۰ هزار شرکت کننده) شد. تقریبا یک سال بعد، او دوره لیسانس خود را در دانشگاه صنعتی شریف آغاز کرد و در سال ۲۰۱۲ با معدل ممتاز فارغ‌ا‌لتحصیل شد.

پس از گذراندن دوره کارشناسی ارشد و دکترا در آمریکا جایزه ویژه دانشجوی فارغ التحصیل برتر را در سال ۲۰۱۷ به خاطر دستاوردهای علمی به دست آورد. از سال ۲۰۱۸ علیمو به عنوان دانشمند یادگیری ماشین در بخش یادگیری عمیق آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا کار می‌کند. در سال ۲۰۲۰، ناسا از دکتر علیمو حمایت کرد تا دوره مدیریت ارشد کسب و کار را در مدرسه مدیریت اندرسون دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس دنبال کند تا به‌طور بالقوه ماموریت‌های اکتشاف فضایی آینده ماموریت سفر انسان به مریخ را هدایت کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا