آخرین اخبارهفتانه

سیر و سیاحتی در هفت مسجد زیبای ایرانی

‌یکی از نمادهای هنر و معماری کشورمان را می‌توانیم در طرح‌های بی‌نظیر و زیبای مسجد ایرانی ببینیم؛ مکان‌هایی که ترکیبی از هنر و معماری ایرانی و همچنین اسلامی هستند.

به گزارش هفت گرد، ترکیبی از نورها، رنگ‌ها، هنر و شکوه تاریخ ایران که دیدن‌شان از نزدیک لطف دیگری خواهد داشت. به گفته برخی مراجع درحال حاضر نزدیک به 70 هزار مسجد فعال در ایران وجود دارد. از این میان تعداد معدودی علاوه بر این‌که محل عبادت هستند ویژگی‌های دیگری نیز دارند که آنها را برجسته و متمایز می‌کند.

مسجد نصیر الملک

این مسجد قدیمی در شیراز که برخی به آن مسجد صورتی هم می‌گویند به‌خاطر رنگ و نور بی‌نظیرش جلوه‌ خاصی پیدا کرده است. این مسجد در محله گودعربان که در قدیم به محله اسحاق‌بیگ معروف بوده قرار دارد. میرزا حسن علی‌خان ملقب به نصیرالملک بنای مسجد را در تاریخ ۱۲۹۴ه‍. ق آغاز و در تاریخ ۱۳۰۵ه‍. ق به پایان رساند. معماری این سازه نیز برعهده میرزا محمد حسن بوده است. این اثر در سال ۱۳۵۸ به‌‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

مسجد نصیر الملک-هفت گرد
مسجد نصیر الملک

مسجد شیخ لطف‌الله

این مسجد گنبد زیبایی دارد که در طول روز از کرم تا صورتی تغییر رنگ می‌دهد؛ بعضی‌ها می‌گویند هنگام غروب آفتاب بهترین زمان برای مشاهده این تغییر رنگ است. مسجد شیخ لطف‌الله یکی از مساجد تاریخی و شناخته شده شهر اصفهان است که در کنار میدان نقش جهان اصفهان قرار دارد و در دوران صفوی ساخته شده است. این مسجد شاهکاری از معماری و کاشی‌کاری قرن یازدهم هجری است که توسط استاد محمدرضا اصفهانی از معماران نامدار آن دوره ساخته شده‌ است. مسجد شیخ لطف‌الله به فرمان شاه‌عباس اول در مدت هجده‌سال بنا شده و در ضلع شرقی میدان نقش جهان و مقابل عمارت عالی‌قاپو و در همسایگی مسجد شاه واقع شده است. این مکان مذهبی برای تجلیل شیخ لطف‌الله میسی بنا گردیده و سالانه گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند.

مسجد شیخ لطف‌الله-هفت گرد
مسجد شیخ لطف‌الله

مسجد آقابزرگ

بلندترین گنبد قاجاری را می‌توانید در این مسجد ببینید؛ مورد جالب این مسجد درب آن است که گفته می‌شود میخ‌های آن به تعداد آیه‌های قرآن است. مسجد آقابزرگ مسجد و مدرسه‌ای بزرگ در کاشان، منسوب به آقا سید متشرعی ملقب به آقابزرگ که در نیمه قرن ۱۳ق، در دوران پادشاهی محمد شاه قاجار ساخته شد. مسجد و مدرسه آقابزرگ مجموعه با ارزشی از عناصر معماری و تزیینی، و ترکیبی از حجم‌ها و سازه‌های متناسب به هم تنیده، شامل: سردر و هشتی ورودی، صحن مرکزی، مقصوره و شبستان‌ها می‌باشد.

مسجد آقابزرگ-هفت گرد
مسجد آقابزرگ

مسجد جامع یزد

قدمت این مسجد به دوران ایلخانی می‌رسد، گفته می‌شود قبل از اسلام در مکان فعلی مسجد، آتشکده ساسانی قرار داشته که تا دوران بعد از اسلام هم به فعالیت خود ادامه داده است. این مسجد به شیوه یک ایوان در دل کویر و در طی حدود یک قرن و سه دوره متفاوت ساخته شده ‌است. پایه‌های اصلی این مسجد را ساسانیان و بنای فعلی مسجد، از نظر شکل کلی معماری متعلق به دو دوره موسوم به آذری می‌باشد . بنای گنبد را متعلق به دوره ایلخانی و سردر بالای مسجد را متعلق به دوره تیموری می‌دانند .

مسجد جامع یزد-هفت گرد
مسجد جامع یزد

مسجد رنگونی‌ها

این مسجد به سبک هندی‌ها ساخته شده؛ قدمت این مسجد به اواخر دوره قاجار می‌رسد. اسم این مسجد نیز به شهر رنگون یا یانگون پایتخت سابق کشور برمه(میانمار) برمی‌گردد. در سال ۱۲۹۱ه.ش پالایشگاه آبادان به‌عنوان اولین واحد تصفیه نفت و مرکز عمده صدور فراورده‌های نفتی در غرب آسیا آغاز به‌کار کرد. از آن پس صدها انگلیسی، هندی و پاکستانی به این شهر نقل مکان کردند. از نخستین گروه‌هایی که به آبادان مهاجرت کردند، کارکنان پالایشگاه رنگون پایتخت کشور برمه و عمدتاً رنگونی‌الاصل و نیز مسلمان بودند. به همین منظور تلاش کردند عبادتگاهی در زمین‌های شرکت نفت تاسیس نمایند و در نهایت با موافقت شرکت نفت، ساخت مسجد به‌دست کارگران پاکستانی پالایشگاه آبادان آغاز گردید و در سال ۱۲۹۹ ساخت آن به اتمام رسید.

مسجد رنگونی‌ها-هفت گرد
مسجد رنگونی‌ها

مسجد شافعی‌ها

یکی از بزرگ‌ترین مساجد اهل‌سنت در ایران است؛ معماری زیبای این مسجد شما را به یاد مساجد عثمانی می‌اندازد. ساخت این مسجد از سبک معماری اسلامی ترکیه الهام گرفته شده است. مسجد جامع شافعی مسجدی است متعلق به اهل سنت در شهر کرمانشاه، که در بازار کرمانشاه واقع شده است. این مسجد در سال ۱۳۲۴ تأسیس شده ‌است . مسجد شافعی‌ها از یک طرف نیز به میدان جوانشیر منتهی می‌شود و در محلی که پیش‌تر زائرسرا بوده بنا شده است.

مسجد شافعی‌ها-هفت گرد
مسجد شافعی‌ها

مسجد جامع مکی

مسجد جامع مکی در شهر زاهدان قرار گرفته است و متعلق به اهل سنت می‌باشد. این مسجد یکی از بزرگ‌ترین مساجد جهان اسلام است که معماری بی‌نظیرش توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می‌کند. قدمت این مسجد به سال ۱۳۵۳ می‌رسد. سبک معماری این مسجد ترکیبی از سه سبک ایرانی،اسلامی و عثمانی است.

مسجد جامع مکی-هفت گرد
مسجد جامع مکی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا