آخرین اخبارمحیط زیست

زندگی بدون ماشین شخصی، مقابله با افزایش دمای جهانی

محدود کردن میانگین افزایش دمای جهانی به ۱.۵ درجه سانتی‌گراد بالاتر از سطح قبل از صنعتی شدن، مستلزم آن است که تا اواسط قرن حاضر انتشار گازهای گلخانه‌ای به صفر برسد.

این بدان معناست که در کمتر از سه دهه، ما باید روند بیش از یک قرن افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای را معکوس کنیم و انتشار سالانه را به نزدیک صفر برسانیم و همچنین با حذف کربن از جو، انتشار همه گازهای گلخانه‌ای غیرقابل اجتناب باقیمانده را متعادل کنیم.

حذف کربن از جو-هفت گرد
حذف کربن از جو

به گزارش هفت‎‌گرد، برای کمک به سرعت بخشیدن به این فرآیند هر یک از ما باید هر کاری که لازم است برای کاهش استفاده از سوخت های فسیلی انجام دهیم. اما بسیاری از مردم از موثرترین راه ها برای انجام این کار آگاه نیستند.

آخرین گزارش پانل تغییرات آب و هوایی سازمان ملل به تمام روش‌هایی اختصاص پیدا کرده که اعمال برخی تغییرات در رفتار و سبک زندگی مردم می‌تواند روند انتشار گازهای گلخانه‌ای به صفر را تسریع بخشد. این فصل شامل تجزیه و تحلیل ۶۰ اقدام فردی است که می‌تواند به مبارزه با تغییرات اقلیمی کمک کند.

براساس بخشی از این گزارش، تا حد زیادی موثرترین اقدامی که باید از آن اجتناب کرد مقوله حمل و نقل است. زندگی بدون اتومبیل شخصی باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به‌طور متوسط به میزان دو تن کربن‌دی‌اکسید به ازای هر نفر در سال می‌شود و همچنین اجتناب از یک پرواز طولانی، انتشار گازهای گلخانه‌ای را به‌طور متوسط ۱.۹ تن کاهش می‌دهد.

اما زندگی پایدار تنها به معنی رها کردن و کنار گذاشتن نیست. می‌توان با تغییر روش‌های مختلف به کاهش قابل توجه انتشار گازهای گلخانه‌ای دست پیدا کرد. از آنجایی که رفت و آمد با خودرو آلایندگی بسیاری به همراه دارد، جابه‌جایی فرهنگ استفاده از خودروی شخصی با وسایل نقلیه عمومی، پیاده‌روی یا دوچرخه سواری می‌تواند تغییرات بزرگی ایجاد کند و مزایای بیشتری برای سلامت شخصی و کاهش سطح آلودگی هوای محل زندگی خواهد داشت.

همچنین استفاده از خودروی الکتریکی به‌جای خودروی احتراقی می‌تواند سفر با خودرو را کارآمدتر ‌کند. به علاوه، تاثیر آن بر انتشار گازهای گلخانه‌ای با گذشت زمان و افزایش میزان برق تولید شده توسط انرژی‌های تجدیدپذیر، بیشتر می‌شود.

به همین ترتیب، به دلیل انتشار گازهای گلخانه‌ای در فرایند تولید گوشت و لبنیات تغییر به سمت رژیم‌های غذایی پایدارتر می‌تواند به‌طور قابل توجهی ردپای کربن را کاهش دهد. یک رژیم غذایی کاملا گیاهی، موثرترین راه برای انجام این کار است.

در راستای تحقق به صفر رسیدن انتشار گازهای گلخانه‌ای، هر تن گاز کربن‌دی‌اکسید واقعا اهمیت دارد. اگر بسیاری از ما حتی تعداد کمی از این پیشنهادها را اجرایی کنیم، به احتمال زیاد قادر به دستیابی به اهداف بلندپروازانه تعیین شده در توافقنامه آب و هوای پاریس خواهیم بود.

همچنین دولت‌ها می‌توانند برای کمک به مردم برای برخورداری از زندگی پایدارتر به کارهایی همچون فراهم کردن زیرساخت‌های حمل ‌و نقل عمومی بهتر و ایمن و زیرساخت‌های «سفر فعال» (مانند مسیر اختصاصی برای دوچرخه سواران و عابران پیاده) اقدام کنند تا مردم جایگزین‌هایی برای تردد با خودرو و پرواز با هواپیما داشته باشند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا