آخرین اخبارمیراث فرهنگی و گردشگری

۵ شهریور؛ روز ملی کشتی و زاد روز جهان پهلوان تختی

امروز تولد بزرگ‌مردی است که نامش با ایران عجین شده است و آوازه نیکی‌ها و فداکاری‌هایش مرزها را در نوردیده است. جهان‌پهلوان تختی پهلوانی اسطوره‌ای است  که یادش همیشه در ذهن‌ها جاودانه خواهد ماند.

به گزارش هفت‌گرد، امروز ۵ شهریور تولد جهان پهلوان تختی است، روزی که به احترام این پهلوان بزرگ که سال‌ها روی تشک کشتی درس بزرگ‌مردی را آموزش داد  روز ملی کشتی نام‌گذاری شده است.

  پدرش وقتی نام غلامرضا را برایش انتخاب کرد نمی‌دانست که می‌خواهد پهلوانی بزرگ و اسطوره‌ای تاریخی را تربیت کند، اما وی مرام پدربزرگش حاج قلی‌خان را که از یخچال‌دار‌های بزرگ تهران بود به ارث برد که کارش دستگیری از فقرا بود.

 امروز تولد بزرگ‌مردی است که شاید تعداد مدال‌هایش در عرصه‌های مختلف زیاد نباشد، اما آن‌چه نامش را زنده نگه داشت، روحیه پهلوانی و انسان دوستانه‌اش است، در روز‌هایی که خبری از وسایل ارتباط‌جمعی و شبکه‌های مجازی گسترده برای اطلاع‌رسانی نبود، به‌صورت خودجوش در سال ۱۳۴۱ توانست سیل عظیمی از کمک‌های مردمی را به حادثه‌دیدگان زلزله بوئین زهرا برساند، وقتی در خیابان وحدت اسلامی برای کمک به حال هموطنانش کشکول به دست گرفت و پول جمع کرد مدال و قهرمانی را فراموش کرد و الحق که مردم هم برای قهرمان‌شان سنگ تمام گذاشتند.

فرهنگ پهلوانی و مردم‌داری و خدمت به خلق در تاریخ این مرز و بوم همیشه وجود داشته و سرمشق ورزشکاران است؛ ورزشکاران امروز ما نیز باید از فضیلت‌های اخلاقی تاریخ پهلوانی ایران درس بگیرند و البته کم نیستند ورزشکارانی که پنهان و پیدا در مواقع ضروری به کمک مردم خویش شتافته‌اند.

 شمع‌های تولد تختی پنجم شهریور ۱۳۰۹ روشن شد از پس سال‌ها، همچنان روشنایی بخش محافل پهلوانی و قهرمانی است، تولدت مبارک مرد بزرگ.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا