آخرین اخبارسلامت

زکریای رازی و روز ملی داروساز

۵ شهریور در ایران، همزمان با زادروز زکریای رازی، دانشمند بزرگ ایرانی و کاشف الکل و اسید سولفوریک، و به پاس زحمات بی‌دریغ این دانشمند به‌عنوان یکی از اولین کسانی که از علم شیمی در پزشکی استفاده نمود، روز داروساز نامیده شده است.

به گزارش هفت‌گرد، روز داروساز فرصت مناسبی برای یاد آوری و تجلیل از نقش مهم و تعیین کننده جامعه داروسازان پر تلاش در چرخه نظام تامین سلامت، بهداشت و درمان کشور است که با هدف بزرگداشت مقام دانشمند بزرگ ایرانی محمد بن زکریای رازی و داروسازان زحمتکش کشور به این نام نامگذاری شده است.

علت نامگذاری روز ملی داروساز

محمدبن زکریای رازی از نخستین دانشمندانی بود که از دانش شیمی در علم پزشکی استفاده کرد و به همین دلیل او را پدر داروسازی و شیمی کاربردی نامیده‌اند. شورای عالی انقلاب فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نیز به پاس بزرگداشت مقام این فیلسوف بزرگ و قدردانی از زحمات فراوان وی در پیشرفت علم داروسازی، روز پنجم شهریور را به‌عنوان روز بزرگداشت این شیمیدان بزرگ ایرانی و روز داروساز نامگذاری کرد.

زندگی‌نامه زکریای رازی

زکریای رازی با نام کامل ابوبکر محمد بن زَکَریای رازی در سال ۲۴۳ هجری شمسی در ری به دنیا آمد. او در جوانی عود می‌نواخته و گاهی شعر می‌سروده است. بعدها به زرگری و سپس به کیمیاگری روی آورد و در سنین بالا علم پزشکی را آموخت. وی دانشمند، همه‌چیزدان، پزشک، فیلسوف و شیمی‌دان قرن سوم ایران بوده و از نخستین افرادی است که از دانش شیمی در علم پزشکی استفاده کرد؛ به همین دلیل او را پدر داروسازی و شیمی کاربردی نیز می‌نامند. این دانشمند بزرگ به کاشف الکل، نفت سفید و اسید سولفوریک یا همان جوهر گوگرد نیز مشهور است. رازی بیش از ۵۶ کتاب در زمینه‌ پزشکی، شیمی، فلسفه، کیهان شناسی، منطق و ریاضیات تالیف کرده است. زکریای رازی در آخر عمرش نابینا شد، درباره علت نابینا شدن او روایت‌های مختلفی وجود دارد؛ ابوریحان بیرونی علت کور شدن رازی را کار مداوم با مواد شیمیایی مانند بخار جیوه دانسته است. رازی در سال ۳۰۴ هجری شمسی در شهر ری دار فانی را وداع گفت. مکان اصلی آرامگاه رازی تا امروز ناشناخته مانده است.

تاریخچه نامگذاری روز داروساز

از سال ۱۳۵۴ جامعه داروسازان ایران نام‌گذاری روزی به نام روز داروساز را دنبال می‌کرد. در سال ۱۳۵۵ برای نخستین‌بار روز ۵ شهریور توسط جامعه داروسازان ایران به‌عنوان روز داروساز نامگذاری شد. در روز ۵ شهریور ۱۳۵۶ در باشگاه دانشگاه تهران مراسمی برای این مناسبت برگزار شد و همچنین از تمبری که به منظور بزرگداشت این مناسبت طراحی شده بود رونمایی شد. با این‌حال این روز در تقویم درج نشد و رسمیت نداشت. پس از انقلاب و با پیگیری‌های بسیار جامعه داروسازان که به انجمن داروسازان ایران تغییر نام داده بود، سرانجام در سال ۱۳۷۸ شورای عالی انقلاب فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به پیشنهاد تعیین روزی به نام داروساز و درج آن در تقویم موافقت نشان داد و روز پنجم شهریور برای نخستین بار در تقویم سال ۱۳۷۹ جمهوری اسلامی ایران به نام روز داروساز درج شد.

روز جهانی داروساز چه روزی است

فدراسیون بین‌المللی داروسازی (FIP) طبق نتیجه آرا که در اواخر سال ۲۰۰۰ انجام گرفت روز ۲۵ سپتامبر (۳ مهر) را روز داروسازی جهانی نام‌گذاری کرد. این روز با هدف بزرگداشت و تقدیر از تلاش‌های داروسازان در درمان بیماری‌ها و حفظ سلامتی جوامع انسانی برگزار می‌شود.

داروساز کیست؟

داروساز یا دکتر داروساز شخص متخصصی است که در زمینه‌های تحقیقات، فرمولاسیون و تولید محصولات دارویی انسانی، دامی و فراورده‌های آرایشی و بهداشتی فعالیت می‌کند. داروسازان در دانشگاه تحت آموزش قرار می‌گیرند تا مکانیسم‌های گوناگون اثرات، عوارض جانبی و تداخلات و راه‌های بهینه سازی آن‌ها را درک کنند. به همین دلیل آن‌ها باید به دانش‌های بسیاری از جمله کالبدشناسی، شیمی و بیوشیمی، فیزیولوژی و پاتوفیزیولوژی، گیاه‌شناسی، سم شناسی، آنالیز و تشخیص کمی و کیفی و همچنین کاربرد دستگاه‌ها و تولید صنعتی و مدیریت آشنایی داشته باشند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا