آخرین اخبارموسیقی

مشهورترین اُپرای جهان از رضا فکری خواننده ایرانی دعوت کرد

رضا فکری خواننده ایرانی به اُپرای مارینسکی سنت پترزبورگ مشهورترین اُپرای جهان دعوت شد.

به گزارش هفت‌گرد، رضا فکری خواننده کلاسیک به دعوت علی رهبری رهبر میهمان دائم اُپرای مارینسکی شهر سنت پترزبورگ و والری گرگیف مدیرکل هنری این مجموعه برای خواندن در کنسرت چنین گفت زرتشت به آهنگسازی و رهبری علی رهبری دعوت شد

این کنسرت هفتم مهرماه همراه با ارکستر و کُر مارینسکی به رهبری علی رهبری و در حضور والری گرگیف برگزار و رضا فکری تک خوان (سولیست تنور) این کنسرت خواهد بود.

منظومه صوتی (پوئم سمفونی) چنین گفت زرتشت در پنج بخش بزرگ (موومان) و برای ارکستر سمفونیک بزرگ، گروه کُر و سولیست تنور ساخته شده است و برای نخستین بار در اسفندماه ۱۴۰۰ همراه با ارکستر و کُر فیلارمونیک زاگرب و با صدای رضا فکری در سالن لیسینسکی شهر زاگرب اجرا و برای کمپانی آلمانی ناکسوس ضبط و آماده انتشار جهانی شد.

رضا فکری خواننده جوان ایرانی قبلا هم تجربه همکاری‌ با علی رهبری را داشته است که از جمله مهمترین آنها می‌توان به کنسرت کارمینا بورانا همراه با ارکستر سمفونیک تهران، ضبط قطعه مرشد برای کمپانی ناکسوس، ضبط نقش خشایارشا در اُپرای غمنامه ایرانی و نقش اسحاق در اُپرای حضرت ابراهیم و ضبط دیوان شرق و غرب گوته همراه با ارکستر خملنیتسکی اوکراین اشاره کرد. همگی این آثار توسط کمپانی ناکسوس آلمان منتشر شده یا خواهند شد.

والری گرگیف مدیرکل هنری مجموعه مارینسکی در سنت پترزبورگ، علی رهبری آهنگساز و رهبر ارکستر بین‌المللی ایرانی را به عنوان رهبر دایمی میهمان اُپرای مارینسکی، مشهورترین اُپرای جهان اعلام کرد. تیر ماه امسال، پس از اجرای بسیار موفقیت‌آمیز علی رهبری در سنت پترزبورگ، مسئولان ارکستر چنان تحت تاثیر اجرای رهبری واقع شدند که به پیشنهاد گرگیف دوباره از این رهبر ایرانی برای اجرای برنامه دیگری به فاصله چند روز بعد، مجددا دعوت کردند و رهبری نیز آن را پذیرفت

علی رهبری اول مهرماه برای نخستین بار به عنوان رهبر میهمان دائم ارکستر سمفونیک مارینسکی در سنت پترزبورگ به صحنه خواهد رفت. وی مسئولیت اجرای حداقل ۱۰ اُپرا و کنسرت را در هر فصل هنری بر عهده خواهد داشت. این حجم از برنامه معمولا برای مدیر هنری ارکسترها درنظر گرفته می‌شود.

در این فصل هنری، علی رهبری با ابتکار شخصی خود مسئولیت اجرای دوره‌ای از آثار را برعهده خواهد داشت که شامل ۱۰ کنسرت است؛ نیمی از آنها به آهنگسازان شرقی و نیمی دیگر به آهنگسازان غربی اختصاص خواهد داشت. در این فصل پیش‌بینی شده که آثاری از آهنگسازان برجسته ایرانی نیز در سالن اُپرای مارینسکی به روی صحنه برده شود.

نخستین برنامه در روز اول مهرماه، شامل اجرای آثاری از سمفونی شماره یک جمال ارکین آهنگساز اهل ترکیه و چنین گفت زرتشت اثر ریچارد اشتراوس آهنگساز آلمانی خواهد بود. دومین برنامه پنجشنبه (هفتم مهرماه) اجرای پرلود بعد از ظهر یک دیو اثر کلود دبوسی آهنگساز فرانسوی و چنین گفت زرتشت اثر علی رهبری است.

مجموعه اُپرای مارینسکی به‌عنوان بزرگ‌ترین مجموعه هنری جهان دارای ۴۰۰ نوازنده، ۲۵۰ خواننده کُر، ده‌ها خواننده اُپرا، سه سالن اُپرا و چندین سالن کنسرت است. 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا