آخرین اخبارمحیط زیست

کولر «گازی» بهتر است یا کولر «آبی»؟

یک کارشناس انرژی با بیان اینکه در حال حاضر مصرف برق در کشور نسبت به منابع آبی وضعیت بدتری دارد، گفت: در مناطق بیابانی که هوا رطوبت کمتری دارد، استفاده از کولر آبی مناسب‌تر است.

به گزارش هفت‌گرد، با وجود اینکه وارد شهریورماه شده‌ایم اما گرمای هوا به قوت خود باقی است بنابراین سیستم‌های سرمایشی همچنان استفاده می‌شوند. در شرایط بحران کمبود آب و مصرف بالای برق، توجه به این نکته که در چه مناطقی استفاده از چه نوع سیستم‌های سرمایشی مناسب است، اهمیت زیادی دارد.

نوید باقری با توجه به اقلیم‌های متفاوتی که در کشور وجود دارد، درباره سیستم‌های سرمایشی مناسب در هر نقطه از کشور اظهارکرد: بیشترین اقلیم حاکم بر کشور، اقلیم گرم، گرم و خشک، گرم و نیمه مرطوب ، گرم و مرطوب ، معتدل یا خشک و معتدل یا مرطوب است. نکته قابل توجه این است که در نواحی جنوب کشور و حاشیه خلیج فارس که علاوه بر گرما، رطوبت بسیار بالایی نیز حاکم است باید از سیستم‌های سرمایشی تراکمی همچون چیلر و کولرگازی – که رطوبت را جذب می‌کند – استفاده شود.

او ادامه داد: نکته قابل توجه در استفاده از سیستم‌های سرمایشی، وجود رطوبت در هوا است. در مناطقی که رطوبت هوای زیادی دارند، استفاده از سیستم‌های سرمایشی همچون کولرهای گازی و چیلرها الزام دارد ولی در مناطق کویری ایران همچون، یزد، کرمان، اصفهان وحتی تهران رطوبت هوا زیاد نیست و اگر از سیستم‌های سرمایشی تراکمی استفاده کنیم، این سیستم‌ها همان اندک رطوبت هوا را نیز جذب می‌کنند و از رطوبت هوا به‌طور چشمگیری کاسته می‌شود.

این مهندس انرژی با اشاره به میزان بالای برق مصرفی سیستم‌های سرمایشی تراکمی اظهار کرد: برای یک خانه صدمتری در تهران در صورت استفاده از سیستم‌های سرمایشی تراکمی برق مصرفی حدود پنج برابر در فصل گرما افزایش می‌یابد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که در مناطقی که رطوبت کمی دارند از کولر آبی استفاده شود.

او افزود: با توجه به ذخایر آبی کشور مقایسه این دو سیستم باید به‌صورت کلان و کشوری صورت گیرد و مطالعاتی وزارت نیرو در این زمینه انجام داده است اما به مرحله عملی شدن و یا تبدیل به دستورالعمل و ابلاغ نرسیده است.

این کارشناس انرژی اضافه کرد: مسئله مهم دیگری که وجود دارد این است که ما در زمان پیک مشکل داریم و مجبور می‌شویم به صنایع خاموشی دهیم تا ساختمان‌های تجاری و مسکونی برق داشته باشند بنابراین باید مقایسه کنیم که وضعیت ما در پیک مصرف برق بدتر است یا اینکه یک مقدار از منابع آبی را در کولرهای آبی استفاده کنیم؟

به گفته باقری مصرف برق نسبت به منابع آبی وضعیت بدتری دارد چراکه آب مصرفی کولر بسیار قابل کنترل‌تر از برق مصرفی سیستم‌های سرمایشی تراکمی است. به این معنا که اگر تمهیداتی آسانی همچون استفاده از پوشال مناسب، تهیه سایه‌بان برای کولر و رفع نشتی آب را در نظر بگیریم، می‌توانیم مصرف آب را تا ۶۰ درصد در آن کاهش دهیم این در حالیست که با رعایت برخی نکات تنها می‌توانیم ۱۰ درصد مصرف انرژی در کولرهای گازی را کمتر کنیم.

او ادامه داد: این شیوه کنترل مصرف دراختیار مردم است. اگر به‌خوبی اطلاع‌رسانی عمومی انجام شود تا بدانیم که از کولر آبی چگونه استفاده بهتر و بهینه‌ای داشته باشیم تا مصرف آب کنترل شود، بهتر به هدف خود می‌رسیم.

این مهندس انرژی افزود: توصیه و پیشنهاد من استفاده از کولرآبی است ولی این نکته که خانه‌های اطراف دریاچه رطوبت هوای بالایی را تجربه می‌کنند، کولرگازی دیگر پاسخگوی نیاز نیست هم قابل چشم‌پوشی نیست بنابراین در این مناطق استفاده از سیستم‌های سرمایشی تراکمی مناسب‌تر است.

باقری در پایان تصریح کرد:عامل مهم تعیین کننده دراستفاده از انواع سیستم‌های سرمایشی رطوبت موجود در هوا است که با توجه به آن می‌توان تعیین کرد استفاده از کولرآبی مناسب‌تر است یا سیستم‌های سرمایشی تراکمی؟

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا