آخرین اخبارفناوری اطلاعات

تعداد دامنه‌های فارسی چقدر افزایش یافت؟

آخرین آمار منتشر شده از ثبت دامنه‌ در مرکز ثبت دامنه کشوری حاکی است که تاکنون یک میلیون و ۵۶۷ هزار و ۹۳۸ دامنه فعال فارسی به ثبت رسیده که پسوند دات‌آی‌آر (ir.) بیشترین دامنه‌ی فعال را دارد.

به گزارش هفتگرد، نام دامنه بخشی است که گویای نام برند یا فعالیت شما بوده و آن را به دلخواه خود انتخاب می‌کنید. پسوندهای مجاز و معتبر در واقع پسوندهایی هستند که توسط کمیته مخصوص تأیید و تصویب پسوندها یعنی آیکن (ICANN) تأیید شده باشند. نمونه‌های پسوندهای متداول com، org و ir هستند و انتخاب نام دامنه مناسب و ساده بسیار مهم بوده و همچنین در رتبه‌بندی (Ranking) نتایج جست‌وجوی گوگل نیز تأثیرگذار است.

در ایران، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی از جمله مراکز اصلی برای ثبت دامنه‌های اینترنتی به شمار می‌رود و هر کاربری که تمایل به ثبت دامنه‌ای برای بازگشایی سایت خود داشته باشد، باید به سایت این مرکز یا یکی از نمایندگان فعال آن در سطح کشور مراجعه کند. این پژوهشگاه همچنین آماری دقیق از دامنه‌های ایرانی را به دست می‌دهد.

مرکز ثبت دامنه کشوری ایران زیرمجموعه پژوهشگاه دانش‌های بنیادی است و وظیفه ثبت دامنه‌ها در ایران را برعهده دارد. شاید گستره‌ی دامنه‌های سطح بالایی مانند Com، Net، Org و Info که در سراسر وب وجود دارند و زمینه درخواست برای این دامنه‌ها در تمامی کشورها باز است، بسیار گسترده باشد که برآورد آماری دقیق از آن‌ها کمی مشکل شود، اما مرکز ثبت دامنه آمار آخرین دامنه‌های ثبت‌شده را به دست می‌دهد.

اما طبق آخرین آمار موجود در مرکز ثبت دامنه کشوری ایران، از ابتدای ثبت دامنه‌های فارسی در کشور تاکنون یک میلیون ۵۶۷ هزار و ۹۳۸ دامنه ثبت شده است و از بین پسوندهای ثبت‌شده‌ی فارسی، پسوند ir با یک میلیون و ۵۵۹ هزار و ۶۰۵ دامنه‌ی فعال در صدر قرار دارد. درواقع بیش‌ترین سهم متعلق به همین پسوند است؛ به‌طوری که از میان دیگر پسوندهای فارسی، هر کدام کمتر از ۵۰۰۰ دامنه را ثبت کرده‌اند.

دامنه‌هایی که بیشتر از هزار مورد ثبت‌شده دارند، co.ir  با ۴۲۶۲ مورد، دامنه ایران با ۱۵۴۲ مورد و دامنه ac.ir با ۱۱۷۳ دامنه فعال هستند. هم‌چنین دامنه‌های دیگری وجود دارند که کمتر از هزار مورد به نام آن‌ها ثبت شده است. دامنه id.ir با ۶۹۰ مورد، دامنه org.ir با ۲۲۶ مورد، دامنه sch.ir  با ۲۱۹ مورد و دامنه gov.ir با ۱۹۴ مورد نیز در رتبه‌های بعدی لیست قرار دارند. کمترین دامنه ثبت‌شده نیز متعلق به دامنه net.ir با ۲۷ دامنه فعال است.

همچنین این مرکز در بهمن ماه سال گذشته طی یک اطلاعیه ای اعلام کرده بود که از اول اردیبهشت سال ۱۴۰۲ نرخ ارائه خدمات ثبت دامنه افزایش می یابد. در این اطلاعیه گفته شده است: به اطلاع کاربران گرامی می‌رساند مطابق بند ۱۳ صورتجلسه تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۰۸ مصوبه هیأت امنای پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، نرخ ارائه خدمات ثبت دامنه از اول اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ از قرار هر واحد برای کاربران، معادل ۱۶۰،۰۰۰ ریال است.

مرکز ثبت دامنه کشوری ایران در تازه‌ترین اطلاعیه خود اعلام کرده با توجه به تقارن موعد اعلام شده برای افزایش قیمت ارائه خدمات ثبت دامنه و تعطیلات عید سعید فطر، به جهت رفاه حال کاربران و نمایندگان عزیز، زمان اعمال اقزایش نرخ ارائه خدمات ثبت دامنه به تاریخ ۴ اردیبهشت ماه  ۱۴۰۲  (امروز) موکول گردید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا