آخرین اخبارموسیقی

استاد شیرمحمد اسپندار سرشناس‌ترین دونلی‌نواز ایران بینایی خود را از دست داد

شیرمحمد اسپندار ـ سرشناس‌ترین دونلی‌نواز ایران ـ به علت ابتلاء به آب‌مروارید و تشخیص نادرست پزشکی، بینایی خود را از دست داد.

گفتگو با شیرمحمد اسپندار در رادیو فرهنگ

الله‌بخش اسپندار ـ فرزند شیرمحمد اسپندار خبرهای منتشرشده درباره نابینا شدن پدرش در دهه ۹۰ زندگی خود را تأیید کرد و توضیح داد که پدرش پیش از اینکه بینایی خود را به طور کامل از دست بدهد تنها ۲۵ درصد توانایی بینایی داشته است.

البته بنابر گفته‌های الله‌بخش اسپندار، پدرش بیماری‌های زمینه‌ای هم داشته که این امر در تشدید تضعیف بینایی او اثرگذار بوده است.

درحقیقت قبل از اینکه پدرش به علت مشکلات بینایی در زاهدان تحت عمل جراحی قرار بگیرد، از آب‌مروارید رنج می‌برده که منتهی این بیماری به علت تشخیص نادرست پزشک به آب‌سیاه تبدیل شده است و در نهایت جراحی نیز نتوانسته بینایی او را نجات دهد.

شیرمحمد اسپندار تحت پوشش بیمه هنر هست اما همان‌طور که الله‌بخش اسپندار می‌گوید، این بیمه مزایای خاصی برای آنها ندارد و برای درمان او از بیمه تحت پوشش فرزندش استفاده می‌شود.

استاد شیرمحمد اسپندار در سال ۱۳۰۶ هجری خورشیدی در بمپور بلوچستان متولد شد. در نوجوانی برای پیدا کردن کار به پاکستان رفت و در سال ۱۳۳۷ پس از کسب تجربه در زمینه موسیقی به ایران بازگشت.

او یک نوازنده معمولی نیست؛ مردی است که موفق به کسب دکتری افتخاری موسیقی سنتی از کشور فرانسه شده و تنها کسی است که می‌تواند ساز «دونلی» را بنوازد.

دونلی زدن به این معنا است که هنرمند بتواند دو نی را همزمان در دهان بگذارد و بنوازد. دونلی، ساز محلی منطقه سیستان و بلوچستان است و شیرمحمد اسپندار هم با نگاه کردن از روی دست یک نفر دیگر، نواختن را یاد گرفت؛ اما همان یک نفر هم چند سال پیش از دنیا رفت و اکنون تنها شیرمحمد به عنوان دونلی‌نواز ایران باقی مانده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا