آخرین اخبارشهری

تغییر شکل و کاربری کیوسک‌های مطبوعاتی

معمار و طراح شهری جزئیات پروژه مطالعات و طراحی کیوسک‌های نوین شهر تهران را تشریح و درباره هدف پروژه گفت: هدف این است که کیوسک‌ها به‌عنوان نقاط پشتیبان خدمات شهری دیده شوند.

به گزارش هفت‌گرد،کورش آصف وزیری درباره پروژه «مطالعات و طراحی کیوسک‌های نوین شهر تهران» توضیح داد: برمبنای این پروژه قرار شد برای نخستین‌بار نگاه جامعی به کیوسک‌های شهری در تهران شود و از موازی‌کاری و نگاه چند سویه به کیوسک‌ها جلوگیری به‌عمل آید. کیوسک‌های شهری عناصر مهمی هستند که علاوه بر ارائه سرویس‌های خدماتی نظیر کیوسک‌های پسماند، سرویس‌های تجاری و فرهنگی هم به شهروندان ارائه می‌دهند.

او با بیان اینکه کیوسک‌ها بخشی از مبلمان شهری هستند که روی منظر شهری تأثیرات فراوانی می‌گذرانند، افزود: دستگاه‌های اثرگذار روی کیوسک‌ها شامل شرکت ساماندهی مشاغل، سازمان زیباسازی، سازمان مدیریت پسماند، اتحادیه‌ها و … هستند. مدیریت چندوجهی کیوسک‌ها چالشی بود که در مرحله نخست پروژه با آن روبرو بودیم و تلاش کردیم با ایجاد یک نظام‌نامه جامع بر آن فائق آییم.

استفاده از تجارب جهانی برای طراحی و مدیریت کیوسک‌ها

مدیر پروژه مطالعات و طراحی کیوسک‌های نوین شهر تهران در ادامه عنوان کرد: در ابتدا سعی شد برای مطالعات این پروژه، تمامی اسناد مربوط به کیوسک‌ها بررسی شود. همچنین در ادامه، نگاهی به تجارب جهانی و داخلی در زمینه طراحی و مدیریت کیوسک‌ها شد.

او با بیان اینکه یک عملیات صفر تا صدی برای نخستین‌بار در حوزه کیوسک‌ها اتفاق افتاد، گفت: کار مطالعاتی انجام شد تا گره‌های حقوقی مدیریت کیوسک‌ها برطرف شود و برنامه‌ریزی برای فعالیت و آینده کیوسک‌ها صورت گیرد و همزمان با مکان‌یابی، به طراحی کیوسک‌ها پرداخته شد.

مدیر پروژه مطالعات و طراحی کیوسک‌های نوین شهر تهران ضمن اشاره به بررسی مسائل اجتماعی و اقتصادی پروژه توضیح داد: فعالیت کیوسک‌ها، وضعیت طراحی، مکان‌یابی و معضلات حقوقی کیوسک‌ها از جمله موضوعاتی بود که بررسی مفصلی روی آن انجام شد.

کیوسک‌ها، نقاط پشتیبان خدمات شهری می‌شوند

به گفته مدیر پروژه مطالعات و طراحی کیوسک‌های نوین شهر تهران؛ هدف پروژه این بود که کیوسک‌ها به‌عنوان نقاط پشتیبان خدمات شهری دیده شوند تا نقاط ارزشمند طراحی کیوسک‌ها به زیبایی منظر شهری کمک کند.

او با بیان اینکه کیوسک‌ها واجد یک هویت بصری هستند و می‌توانند در راستای توسعه اشتغال و درآمدهای پایدار شهری عمل کنند، افزود: ماکت طرح آماده شده و فاز دو پروژه نیز آماده است و فقط باید شهرداری ساخت نمونه نخست را آغاز کند.

آصف وزیری ضمن اشاره به تکمیل لایحه کیوسک‌های نوین شهری گفت: باید لایحه به صحن شورا ارائه شده تا در نهایت تصویب شود. مکان‌یابی کیوسک‌ها نیز آماده است تا در صورت جابه‌جایی از فضاهای جدید استفاده شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا