آخرین اخبارسلامت

سم مار خونریزی را متوقف می‌کند

محققان انستیتو مهندسی زیستی و فناوری نانو دانشگاه کویینزلند استرالیا پروتئینی در سم ۲ مار  کشف کرده‌اند که به‌عنوان یک تسریع دهنده کارآمد در فرآیند لخته شدن خون و درمان زخم عمل می‌کند.

به گزارش هفت‌گرد، به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، این کشف به توسعه ژلی منجر شده که در دمای طبیعی بدن جامد می‌شود و به این ترتیب از خونریزی جلوگیری می‌کند تا زخم بسته شود.

آماندا کیجاس محقق ارشد این پژوهش می‌نویسد: حدود ۴۰ درصد مرگ‌های ناشی از تروما به دلیل خونریزی غیرقابل کنترل روی می‌دهند. این آمار در خصوص پرسنل ارتشی با خونریزی‌های شدید در میدان جنگ بیشتر است.

او در این باره می‌افزاید: طبیعت مکانیسم‌های پیچیده و جالبی دارد که می‌توان با کمک آنها از مرگ افراد به دلیل خونریزی غیرقابل کنترل جلوگیری کرد.

این تحقیق نشان می‌دهد در مقایسه با فرایند طبیعی بدن هنگام خونریزی، استفاده از ژل سم مار سبب می‌شود میزان از دست‌رفتن ۵ برابر کاهش یابد و تشکیل لخته ۳ بار سریع‌تر اتفاق بیفتد. این ژل حتی برای افراد مبتلا به هموفیلی و بیمارانی که از داروهای رقیق‌کننده خون استفاده می‌کنند، نیز کارآمد است.

به گفته کیجاس، درمان کمک‌های اولیه برای متوقف‌کردن خونریزی در مواقع اضطراری کارآمد نیست اما ژل تازه ابداع شده برای درمان زخم‌های بزرگ نیز مناسب است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا